rahnemaei-moallem-dovome

وبلاگ دانش اموزان ومعلم حرفه ناحیه 3 تبریز

آزمون علمی سوم راهنمایی

حرفه و فن پایه سوم

 

 

در تولید محصولات فناوری رعایت کدام یک از موارد زیر ضروری است؟

 الف) نحوه ی درست بسته بندی محصولات                                       ب) اصول بهداشتی

 ج)سلیقه ی مصرف کنندگان                                                           د) اصول هزینه های تولید

 

              

 

پنجه رکاب از اجزای کدام یک از سیستم های دوچرخه است؟

الف) انتقال قدرت                                                                               ب) هدایت و فرمان 

  ج) اسکلت                                                                                     د) برق رسانی

 

در موتور الکتریکی  کدام تبدیل انرژی صورت می گیرد؟

الف) الکتریکی به مکانیکی                                                             ب) مکانیکی به الکتریکی 

   ج) شیمیایی به الکتریکی                                                              د) الکتریکی به شیمیایی

 

هرچه جسم دارای مقاومت بیش تر باشد به همان نسبت الکتریسیته را.........

الف) بیش تر از خود عبور می دهد                                              ب) کم تر از خود عبور می دهد

   ج) اصلا از خود عبور نمی دهد                                                  د)  در خود ذخیره می کند

 

راه  انتقال بیماری ایدز به کدام بیماری شباهت دارد؟

الف) فلج اطفال                  ب)سرخک                    ج) هپاتیت ب                     د) آبله

 

کدام گزینه نادرست است؟

الف)  با واکسیناسیون می توان به راحتی از مبتلا شدن کودکان به بیماری هپاتیت ب جلوگیری کرد

ب) از سن چهارسالگی باید مسواک زدن دندان ها ابتدا به کمک والدین وبعد خود کودک انجام شود

ج) رشد و تکامل کودک از تولد تا دوسالگی بسیار زیاد است

ج) رشد به معنای بزرگ شدن اندازه ی اعضای بدن به طور طبیعی است

 

در پرستاری کودکان کدام مورد از بقیه مهم تراست؟                                                                      

  الف) توجه به غذای او                                          ب) توجه به علائم حیاتی او

   ج) دادن به موقع دارو                                            د) محبت ونوازش

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم دی ۱۳۸۹ساعت 23:43  توسط  خانم علمی  | 

د 3 – بهداشت

عامل بسياري از بيمارهاي خطرناك، موجودات ريزي هستند كه به آنها ميكرب مي گويند. ميكرب ها از راههاي مختلف وارد بدن انسان مي شوند و او را بيمار مي كنند. گاه ميكرب از بدن افراد بيمار به افراد سالم منتقل مي شود و تعداد زيادي را بيمار مي كند. به اين گونه بيماريها «واگير» مي گويند.

بدن انسان داراي سيستم دفاعي است كه در مقابل ميكرب ها مقاومت مي كند اما گاهي دفاع طبيعي بدن كافي نيست و ميكرب ها بر انسان غلبه كرده و او را بيمار مي كنند. واكسيناسيون مؤثرترين راه پيشگيري از بسياري بيماريها ، بخصوص بيماري هاي واگير دوران كودكي است. تعدادي از بيماريها به وسيله واكسيناسيون نابوده شده اند، اما متأسفانه هنوز دانشمندان موفق به تهيه واكسن بعضي بيماريهاي خطرناك نشده اند مانند ايدز كه بيماري بسيار خطرناكي است. راه انتقال آن شبيه بيماري هپاتيت ب است. اين بيماري با رعايت بهداشت به سادگي قابل پيشگيري است.

واكسن چيست؟

 

 

 

واكسن ميكروب ضعيف شده و زنده شده يا كشته شده يا سم ضعيف شده ميكرب است كه طبق برنامه ي خاص به صورت خوراكي يا از راههاي ديگر آن را به بدن انسان وارد مي كنند. در اثر اين عمل كه به آن «ايمن سازي» يا «واكسيناسيون» مي گويند. انسان بيمارنمي شود بلكه نيروي دفاعي بدن او عليه آن ميكرب تقويت مي گردد. به اين ترتيب، حتي در صورت ورود ميكرب قوي، بدن مقاومت مي كند و شخص يا به بيماري دچار نمي شود و يا در صورت ابتلاً معمولاً بيماري خفيف و بدون عوارض بعدي خواهد بود.

هفت بيماري مهم كودكان كه با واكسيناسيون براحتي مي توان از ابتلا به آنها پيش گيري كرد عبارت اند از : سل، سرخك، هپاتيت، ديفتري، كزاز، سياه سرفه و فلج اطفال تعداد ديگري از بيماريها نيز تا حد زيادي با واكسيناسيون قابل پيشگيري اند. كودكي كه واكسينه نشده به احتمال زياد به بيماريهاي واگير دوران كودكي مبتلا مي شود و حتي اگر از مرگ نجات يابد، ممكن است به عوارض خطرناك بيماري دچار گردد. فلج اندام هاي حركتي، نابينايي ، ناشنوايي و عقب ماندگي جسمي و فكري گاهي نيز به علت ضعيف شدن قواي دفاعي بدن كودك براي ابتلا به ساير بيماريها آماده مي شود.

مراقبت از كودك :

 

 

كودك تازه متولد شده موجود ضعيفي است و تا مدت ها نمي تواند نيازهاي خود را رفع كند. به همين دليل والدين و سايرين بايد از او مراقبت كنند و نيازهايش را تأمين نمايند. كودك بايد در محيطي امن، سالم و پرنشاط زندگي كند تا بتواند خوب رشد و تكامل يابد.

(تصوير بالاي ص 45)

رشد به معناي تغييريافتن اندازه ي اعضاي مختلف بدن است. از زمان تولد تا به حال مغز شما رشد كرده است و دستگاههاي مختلف بدنتان كامل تر شده اند. توانايي يادگيري در طول زندگي و بدست آوردن مهارت هاي مختلف را تكامل مي گويند.

رشد و تكامل كودك از دوره ي جنيني شروع مي شود و به دو عامل وراثت و محيط زندگي وابسته است. كودك در هنگام تولد، استعداد و خصوصياتي را با خود به همراه دارد كه از پدر، مادر و اجدادش به ارث برده است. اما شكوفايي استعداد ها، رشد و سلامت او به شرايط و امكانات محيط زندگي اش نيز بستگي دارد.

مراقبت هاي قبل از ازدواج:

 

 

 

براي جلوگيري از تولد كودكان مبتلا به بيماريهاي ارثي،‌زوج هاي جوان قبل از ازدواج بايد به پزشك متخصص مراجعه و با او مشورت كنند. در ضمن لازم است از ازدواج هاي فاميلي پرهيز شود.

مراقبت هاي دوران بارداري:

 

 

 

زنان باردار بايد از ابتداي بارداري تحت نظر پزشك متخصص يا مراكز بهداشتي درماني قرار گيرند و وضع تغذيه، سلامت و بهداشت و استراحت آنها كنترل شود. ساير افراد خانواده نيز بايد به اين گونه افراد توجه خاصي داشته باشند . براي حفظ سلامت ما در و جنين، در صورت كامل نبودن واكسيناسيون، مادر بايد به او واكسن كزاز تزريق شود. زايمان نيز تحت نظر متخصصين و در مراكز بهداشتي و درماني انجام گيرد.(تصوير ص 47)

مراقبت هاي بعد از تولد :

 

 

 

رشد و تكامل كودك از تولد تا دو سالگي بسيار سريع است و يادگيري او نيز از همان ابتداي تولد آغاز مي شود. (مراحل تكامل كودك تا 1 سالگي، ص 48)

تغذيه ي كودك : شير مادر مناسب ترين و بهداشتي ترين غذا براي كودك تا سن 6 ماهگي است. شير مادر نيازهاي رشد جسمي و ذهني كودك را برطرف مي سازد و از بسياري بيماريهاي جلوگيري مي كند. از 6 ماهگي به بعد، علاوه بر شير به غذاي كمكي نياز دارد.

بهداشت فردي: شست و شوي روزانه دست ها، صورت و حمام كردن به رشد و سلامت كودك كمك مي كند. لباس هاي كودك بايد مرتب عوض شود، بهتر است لباس او از جنس نخ، سبك و مناسب فصل باشد. محل خواب و استراحت كودك بايد تميز، آرام ،‌بدون گرد و غبار و دماي مناسب باشد. براي حفظ سلامت دندان هاي كودك تا قبل از دو سالگي بايد بعد از هر بار شير خوردن به او آب داد.

مراقبت هاي بهداشتي درماني : كودك بايد از هنگام تولد به طور مرتب توسط پزشك و يا كاركنان مراكز بهداشتي و درماني مورد معاينه قرار گيرد. هر ماه قد و وزن او كنترل شود و وضع رشد و تكامل او در كارت مخصوص ثبت گردد. در سن مناسب ويتامينهاي لازم داده شود و واكسيناسيون انجام شود.

بهداشت رواني : كودكان ملايمت و تندي را از همان روزهاي اول مي فهمند. بنابراين با آنان بايد با محبت رفتار كرد.به علاوه با نرمي و مهرباني صحبت نكردن ،‌لالايي گفتن و حرف زدن و خنديدن با كودك به رشد و تكامل بهتر و بيشتر او كمك مي كند.

(تصوير ص 49)

آموزش و بازي :‌كودك بازي را دوست دارد و از اين راه چيزهاي تازه اي ياد مي گيرد. او از دو ماهگي اشياء را تعقيب مي كند و ديدن چيزهاي متحرك را دوست دارد. بعدها راه مي رود، مي دود و پنهان مي شود. اشيايي را كه از او پنهان كرده ايم،‌پيدا مي كند و مي تواند چيزهايي را با خود حمل كند. بازي كردن با كودكان طبيعي است. با فراهم آوردن وسايل مناسب باز مي توان به رشد و يادگيري هر چه بهتر آنها كمك كرد. (تصوير ص 50)

حوادث و ايمني : از زماني كه كودك به راه مي افتد، خطر همواره در كمين او است. محل نگهداري و بازي كودك بايد امن باشد. وسايل برقي، پريز و كليد برق، وسايل تيز ....،‌چرخ گوشت ،‌آب گرم ،‌مواد نفتي و داروها بايد از دسترس او دور باشد.

در صورت امكان بستري شدن بيماران – بخصوص كودكان – در خانه بهتر است ،‌زيرا اين امر موجب آرامش خاطر و احساس امنيت در آن ها مي شود.

مراقبت از بيمار در خانه :

 

 

- مهم ترين نكته در پرستاري كودكان صحبت نوازش و تهيه ي وسايل سرگرم كننده به تناسب سن آنهاست.

- محل استراحت بيمار بايد نورگير و داراي تهويه مناسب باشد. هواي آن تميز و دما در حدود 20 درجه باشد. در زمستان (بخصوص براي بيماران تنفسي) بهتر است هواي اتاق را مرطوب كنيم.

- تب شديد موجب تشنج كودك و آسيب رساندن به مغز او مي شود. كودك تب دارد نبايد زياد پوشاند و فقط در صورت سردبودن هوا مي توان روانداز مناسبي براي او انداخت. در صورت بالا بودن تب كودك بهتر است لباس او نرم ،خنك و نمدار باشد و مرتب پاشويه شود.

- غذاي بيمار بايد سالم و مقوي باشد. داروهايش را نيز بايد به موقع مصرف كند.

درجه حرارت بدن :‌معمولاً درجه حرارت بدن بين 3/36 تا 2/37 درجه سانتي گراد است و افزايش آن را تب مي گويند. درجه حرارت بدن را از مقايسه ي حرارت پيشاني بيمار با سايرين مي توان دريافت اما براي تعيين دقيق حرارت بدن از دما سنج استفاده مي شود.

تنفس : تنفس طبيعي آرام و منظم است. در اثر بيماري ممكن است تنفس نامنظم، عميق ، كند يا تند شود.

 

سؤالات واحد 3 – بهداشت

1 – چه عواملي موجب بيماري مي شوند؟ موجودات بسيار ريزي به نام ميكرب كه از راههاي مختلف وارد بدن انسان مي شوند و او را بيمار مي كنند.

 

2 – چگونه مي توانيد در مقابل بيماريها از خود دفاع كنيد؟ بدن انسان داراي سيستم دفاعي است كه در مقابل ميكرب ها مقاومت مي كند اما گاهي دفاع بدن كافي نيست و ميكرب ها بر انسان غلبه كرده و او را بيمار مي كند.

 

3 – در كشور ما برنامه واكسيناسيون از چه سني شروع مي شود و شامل چه واكنشهايي است؟ از بدو تولد 1. سل (ب،ث، ژ) 2. فلج اطفال ، 3. هپاتيت ب ، 4. سه گانه (ديفتري – كزاز – سياه سرفه) 5. سرخك

 

4 – واكسن چيست؟ ميكرب زنده ضعيف شده يا كشته شده يا سم ضعيف شده ي ميكرب است كه طبق برنامه هاي خاصي به صورت خوراكي، تزريقي يا راه هاي ديگر آن را به بدن انسان وارد مي كنند. كه اين عمل را (ايمن سازي) يا (واكسيناسيون) گويند. در اثر اين عمل انسان بيمار نمي شود. بلكه نيروي دفاعي بدن او عليه آن ميكرب تقويت مي گردد.

5 – معناي رشد و تكامل چيست؟ رشد به معناي تغيير يافتن اندازه ي اعضاي ي مختلف بدن است. توانايي يادگيري در طول زندگي و به دست آوردن مهارتهاي مختلف را تكامل گويند.

 

6 – معلوليت ها و بيماريهاي شديد جسمي و رواني كودك در بدو تولد به چه عواملي بستگي دارد؟ ممكن است ارثي و يا به وضعيت مادر در دوران بارداري و زايمان مربوط باشد.

 

7 – مراقبت هاي بعد از تولد كودك را نام ببريد.

1) تغذيه كودك 2) بهداشت فردي 3) مراقبت هاي بهداشت درماني 4) بهداشت رواني 5) آموزش و بازي 6) حوادث و ايمني

 

8 – درجه حرارت طبيعي بدن چقدر است؟ معمولاً درجه حرارت بدن بين 3/36 تا 2/37 سانتي گراد است و افزايش آن را تب مي گويند.

 

9 – چه نوع بيماريهايي را واگير مي گويند؟ به بيماريهايي كه ميكرب آنها از بدن افراد بيمار به افراد سالم منتقل مي شود و تعداد زيادي را بيمار مي كند.

 

10 – تنفس شخص سالم و تنفس بيمار چگونه است؟ تنفس طبيعي آرام و منظم است،‌در اثر بيماري تنفس نامنظم، عميق و كند يا تند مي شود.

 -


 
 
 
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:59  توسط  خانم علمی  | 

واحد 2 – كار با برق :

 

 

 

 

چگونه مي توان يك لامپ را از دو نقطه روشن و خاموش كرد؟ هر گاه بخواهيم يك لامپ را از دو نقطه مثلاً ابتدا و انتهاي راهرو، راه پله ها و ... روشن يا خاموش كنيم، از كليد تبديل استفاده مي كنيم . كليد تبديل داراي يك پيچ اتصال مشترك و دو پيچ غيرمشترك است.

 

موتورهاي الكتريكي:

 

 

 

 

موتور الكتريكي ماشيني است كه انرژي الكتريكي را به انرژي مكانيكي تبديل مي كند،امروزه در وسايل الكتريكي بيشترين كاربرد را دارد. اين گونه موتورها به تناسب كاربرد و ابعاد مختلف، از بسيار كوچك براي كارهاي بسيار حساس و دقيق تا ابعاد بسيار بزرگ در كارخانه هاي صنعتي مورد استفاده قرار مي گيرند. (شكل موتور،ص 26)

ساختمان موتورهاي الكتريكي:

 

 

موتورهاي الكتريكي عمدتاً از دو قسمت اصلي تشكيل مي شوند.

1 – قسمت گردان (رتور)

2 – قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)

علاوه بر قسمت هاي عمده ي ياد شده، قسمت هاي ديگري هم در موتورهاي الكتريكي وجود دارد. اين مجموعه كه به نام .... و .... نگهدار معرفي مي شوند، جريان برق را به آرميچر مي رسانند.

اجزاي يك موتور الكتريكي عبارت است از :

1 – رتور :‌رتور به قسمتي از موتور گفته مي شود كه در درون موتور دوران مي كند. ورقه هاي آهني رتور بر روي ميله اي از فولاد سخت سوار شده اند.

2 – استاتور: از ورقه هاي آهني شياردار تشكيل شده است، درون اين شيارها حلقه هاي سيم (لاكي) با آرايش مخصوص قرار مي گيرد. با وصل كردن برقَ، در حلقه هاي سيم ميدان مغناطيسي لازم براي گردش رتور ايجاد مي شود.

3 – بادبزن : از پرده هايي تشكيل شده است كه هوا را به داخل موتور مي كشد و موتور را خنك مي كند.

4 – بدنه و محفظه ي موتور: براي نگهداشتن قطعات موتور به كار مي رود. هم چنين اجزاي متحرك موتور را در مقابل عوامل خارجي مانند گردو خاك و آب محافظت مي كند. (تصوير قطعات كامل موتور – ص 27)

 

الكترونيك :

 

 

قرن بيست و يكم را قرن اطلاعات و ارتباطات ناميده اند. براي اندازيه گيري هر كميت الكتريكي نيز (ولتاژ ، جريان، مقاومت و ...) يك واحد اندازه گيري مورد نياز است. اين واحدها را انجمن مهندسان در سطح ملي يا بين المللي تعيين مي كنند.

مقاومت الكتريكي :

همه ي اجسام مقاومت الكتريكي دارند. جسمي كه جريان الكتريكي را آسان تر عبورمي هد،‌داراي مقاومت الكتريكي كمتري است.

واحد اندازه گيري مقدار مقاومت الكتريكي را اُهم مي گويند كه با علامت نشان مي دهند. مقاومت الكتريكي را در مدارها به صورت شكل .... نشان مي دهند. مقدار مقاومت را با دستگاه اهم سنج اندازه گيري مي كنند.( در شكل مالتي متر عقربه اي ص 30 )

دستگاه اندازه گيري كه مقدار ولتاژ، جريان مقاومت الكتريكي را اندازه گيري مي كند، نشان داده شده است. به اين دستگاه آوومتر يا مالتي متر عقربه اي (آنالوگ) مي گويند.

(مالتي متر ديجيتالي ، ص 31)

 

آشنايي با قطعات الكترونيكي و نحوه كارآن ها:

 

 

سلف :

 

 

اگر مقداري سيم روپوش دار مسي را به صورت حلقه هايي مطابق شكل زير بچينيم، سلف به وجود مي آيد. سلف انرژي الكتريكي را در خود ذخيره مي كند و در مواقع مورد نياز، آن را به مدار تحويل مي دهد. سلف در الكترونيك كاربرهاي زيادي دارد. براي توليد ميدان مغناطيسي، آهنربا، مدار هماهنگي (آنتن) در راديو توليد فركانس از آن استفاده مي شود.(تصوير سلف (ص 31)

ترانزيستور:

 

 

 

قطعه ي الكترونيك است كه ساخت آن تحول عظيمي در فرآورده هاي الكترونيكي ايجاد كرده است. قبل از اختراع ترانزيستور، از لامپهاي بزرگ و گران قيمت و پرمصرف استفاده مي شد.

ترانزيستور داراي سه پايه است. (انواع ترانزيستور ص 31) عمل ترانزيستور شبيه يك كليد يك طرف ي قابل كنترل (خودكار) است.

 

سوالات واحد 2 – كار با برق

1 – چه تفاوت هايي ميان پنكه و اتوي برقي وجود دارد؟

پنكه انرژي الكتريكي را به انرژي مكانيكي تبديل مي كند (به وسيله الكتروموتور). ولي اتوي برقي،‌انرژي الكتريكي را به انرژي حرارتي تبديل مي كند. به وسيله المنت يا سيم هاي مقاومتي)

 

2 – يك كليد تبديل داراي چند پيچ است؟ كليد تبديل داراي يك پيچ اتصال مشترك و دو پيچ غيرمشترك است.

 

3 – دو قسمت عمده يك موتور الكتريكي را نام ببريد.

قسمت گردان (رتور) 2 – قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)

 

4 – رتور به چه قسمتي از موتور گفته مي شود؟ و از چه موادي ساخته شده است؟ به قسمتي از موتور گفته مي شود كه درون موتور دوران مي كند، در رتور ورقه هاي آهني بر روي ميله اي از فولاد سخت سوار شده است.

 

5 – متروليتو رگرم واحدهاي اندازه گيري چه كميت هايي هستند؟

متر واحد اندازه گيري كميت طول و ليتر واحد اندازه گيري كميت حجم و گرم واحد اندازه گيري كميت وزن است.

 

6- علامت مقاومت الكتريكي (R) و نام واحد كميت آن اهم ( ) و دستگاه اندازه گيري آن اهم سنج است.

 

7 – ترانزيستور داراي چند پايه است و قبل از اختراع آن از چه وسيله اي به جاي آن استفاده مي شد؟

ترانزيستور داراي سه پايه است. و قبل از اختراع آن از لامپ هاي بزرگ و گران قيمت و پرمصرف به جاي آن استفاده مي شد.


 
 

 

 

 

 
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:52  توسط  خانم علمی  | 

 

زندگي بدون استرس باوركنيدنعمتي است بي قيمت

 

 
 

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:31  توسط  خانم علمی  | 

مدیریت استرس

 

مردم اغلب چنان به استرس عادت كرده اند كه از وجود آن در خود بی خبرند. بسیاری از ما به رغم این كه عصبی و هیجان زده نمی شویم ، از تأثیرات وعوارض ضعیف كننده و مخّرب استرس در امان نیستیم . حتی در صورتی كه احساس یأس و اضطراب نكنیم، استرس می تواند شیوه و طرز رفتار ما را با دیگران تغییر داده ، یا به بدن ما آسیب جدی وارد سازد. عوامل بسیاری سبب بروز استرس می شوند. مثلاً بیماری ، دیر رسیدن به محل كار ، ترافیك و ... اما مهمترین عامل  طرز برخورد ، نوع نگاه و نگرش ما به حوادث و اتفاقاتی است كه پیرامون ما می افتد.

ما می توانیم احساسات خود را تغییر دهیم. این كار از طریق تغییر در رفتار یا تغییر در تفكر و طرز فكرمان میسر می شود. به عنوان مثال انجام دادن مقداری از یك كار می تواند ما را از نگرانی درباره ی آن برهاند. ایجاد  یك برداشت و فهم جدید از یك وضعیت خاص ، از هراس و استرس  ناشی از آن می كاهد.

 

توصیه هایی برای كاهش استرس

1-  یاد بگیرید كه برنامه ریزی كنید.

آشفتگی ، بی نظمی و عدم سازمان دهی در كارها و برنامه ها می تواند تولید استرس كرده ، یا نقطه ای برای شروع آن باشد. در دست داشتن برنامه ها و طرح های متعدد كه به صورت همزمان پیش می روند اغلب منجر به سردرگمی ، فراموشی و احساس ترس از شكستِ طرح های ناتمام می شود. هر زمان كه امكانش باشد طرح ها را یكی بعد از دیگری به انجام برسانید . به این صورت كه طرحی را شروع كرده ، روی آ ن كار كنید تا تمام شود.

2-  محدویت ها و ضعف های خود را بشناسید و آنها را قبول كنید.

بسیاری از ما برای خود اهداف دست نیافتنی ، آرمان گرایانه و غیرمنطقی تعیین می كنیم ، در نتیجه هر قدر هم كه كارایی و عملكرد ما بالا باشد یك نوع حس شكست یا عدم كفایت و صلاحیت در خود احساس می كنیم . این نكته ی مهم را نباید فراموش كنیم كه ما هرگز نمی توانیم كامل و بی نقص باشیم. پس برای خود اهدافی تعیین كنید كه  دست یافتنی و قابل دستیابی باشند.

3-  یاد بگیرید كه در زندگی بازی ، تفریح و سرگرمی داشته باشید.

شما هر از چند گاه  نیاز دارید كه از فشار زندگی فرار كنید و به تفریح و سرگرمی روی آورید. صرف نظر از سطح توانایی و مهارتتان در بازی ، سرگرمی ها و بازی هایی پیدا كنید كه برایتان جذاب و لذت بخش باشند.

4-  شخصی مثبت ، سازنده ومفید باشید.

از انتقاد و عیب جویی دیگران خودداری كنید . یاد بگیرید از چیزهایی كه خوشتان می آید و دوستشان دارید و در وجود دیگران هست تعریف و تمجید كنید. سعی كنید به صفات و خصوصیات خوب و پسندیده ی اطرافیانتان توجه نمایید. اطمینان حاصل كنید كه برای خود ارزش قائلید و صفات خوب و ویژگی های برتر خود را تحسین می كنید.

5-  یاد بگیرید كه گذشت داشته باشید و دیگران وعقاید آنها را تحمل كنید.

تحمل نكردن دیگران و عقاید آنها منجر به یأس ، ناكامی وعصبانیت می شود. تلاش برای فهمیدن این كه واقعاً مردم چگونه فكر می كنند و چه احساسی دارند می تواند باعث شود كه شما آنها را بیشتر بپذیرید. خودتان را نیز باور داشته باشید و از خطای خود چشم پوشی كنید.

6-  از رقابت ها و چشم و هم چشمی های بیجا و غیر ضروری پرهیز كنید.

موقعیت هایی در زندگی وجود دارد كه جنبه ی رقابتی دارد و ما نمی توانیم از آنها اجتناب كنیم . درگیر شدن افراطی ، می تواند ایجاد تنش و اضطراب شدید كند و ما را تبدیل به فردی پرخاشگر كند.

7-  به طور مرتب ورزش كنید.

اگر به جای ورزش و نرمش هایی كه انجام آنها برایتان سخت و طاقت فرساست ، ورزشی را انتخاب كنید كه واقعاً  از آن لذت می برید ، احتمالاً بیشتر به آن خواهید پرداخت و وقت بیشتری را به آن اختصاص خواهید داد.

8-  یاد بگیرید كه روش شما برای استراحت و آرامش ، منظم و عاری از داروهای آرام بخش و مسكن باشد.

مدیتیشنMeditation( مراقبه و تفكر ) ، یوگا یا هر نوع از فنون مربوط به آرامش ذهن را می توان از معلمان و مربیان مختلف و روان پزشكانی كه به صورت رسمی تأیید شده اند و مجوز دارند، فرا گرفت.

9-  مشكلات و مسائل خود را  در درون خود نگه ندارید .

یك دوست ، عضوی از هیأت علمی دانشگاه ، یك مشاور یا یك روان پزشك پیدا كنید تا بتوانید آزادانه و به راحتی با او صحبت كنید. بیان احساسات و تنش های درونی خود به یك شخص درد آشنا و دلسوز می تواند به صورت فوق العاده ای مفید باشد.

10-    تفكر خود را عوض كنید .

این كه از نظر احساسی و هیجانی چگونه حس می كنیم ، بستگی به دیدگاه و فلسفه ما درباره  زندگی دارد . دگرگونی و تغییرعقاید ، یك فرایند مشكل وپرزحمت است . دانش و آگاهی عملی در دنیای پیشرفته برای راهنمایی ما در حیاتمان كمتر وجود دارد . هیچ كس تمام جواب ها را  ندارد، اما بعضی جواب ها در دسترس اند.

 

 

         

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:30  توسط  خانم علمی  | 

مدیریت استرس

 

مردم اغلب چنان به استرس عادت كرده اند كه از وجود آن در خود بی خبرند. بسیاری از ما به رغم این كه عصبی و هیجان زده نمی شویم ، از تأثیرات وعوارض ضعیف كننده و مخّرب استرس در امان نیستیم . حتی در صورتی كه احساس یأس و اضطراب نكنیم، استرس می تواند شیوه و طرز رفتار ما را با دیگران تغییر داده ، یا به بدن ما آسیب جدی وارد سازد. عوامل بسیاری سبب بروز استرس می شوند. مثلاً بیماری ، دیر رسیدن به محل كار ، ترافیك و ... اما مهمترین عامل  طرز برخورد ، نوع نگاه و نگرش ما به حوادث و اتفاقاتی است كه پیرامون ما می افتد.

ما می توانیم احساسات خود را تغییر دهیم. این كار از طریق تغییر در رفتار یا تغییر در تفكر و طرز فكرمان میسر می شود. به عنوان مثال انجام دادن مقداری از یك كار می تواند ما را از نگرانی درباره ی آن برهاند. ایجاد  یك برداشت و فهم جدید از یك وضعیت خاص ، از هراس و استرس  ناشی از آن می كاهد.

 

توصیه هایی برای كاهش استرس

1-  یاد بگیرید كه برنامه ریزی كنید.

آشفتگی ، بی نظمی و عدم سازمان دهی در كارها و برنامه ها می تواند تولید استرس كرده ، یا نقطه ای برای شروع آن باشد. در دست داشتن برنامه ها و طرح های متعدد كه به صورت همزمان پیش می روند اغلب منجر به سردرگمی ، فراموشی و احساس ترس از شكستِ طرح های ناتمام می شود. هر زمان كه امكانش باشد طرح ها را یكی بعد از دیگری به انجام برسانید . به این صورت كه طرحی را شروع كرده ، روی آ ن كار كنید تا تمام شود.

2-  محدویت ها و ضعف های خود را بشناسید و آنها را قبول كنید.

بسیاری از ما برای خود اهداف دست نیافتنی ، آرمان گرایانه و غیرمنطقی تعیین می كنیم ، در نتیجه هر قدر هم كه كارایی و عملكرد ما بالا باشد یك نوع حس شكست یا عدم كفایت و صلاحیت در خود احساس می كنیم . این نكته ی مهم را نباید فراموش كنیم كه ما هرگز نمی توانیم كامل و بی نقص باشیم. پس برای خود اهدافی تعیین كنید كه  دست یافتنی و قابل دستیابی باشند.

3-  یاد بگیرید كه در زندگی بازی ، تفریح و سرگرمی داشته باشید.

شما هر از چند گاه  نیاز دارید كه از فشار زندگی فرار كنید و به تفریح و سرگرمی روی آورید. صرف نظر از سطح توانایی و مهارتتان در بازی ، سرگرمی ها و بازی هایی پیدا كنید كه برایتان جذاب و لذت بخش باشند.

4-  شخصی مثبت ، سازنده ومفید باشید.

از انتقاد و عیب جویی دیگران خودداری كنید . یاد بگیرید از چیزهایی كه خوشتان می آید و دوستشان دارید و در وجود دیگران هست تعریف و تمجید كنید. سعی كنید به صفات و خصوصیات خوب و پسندیده ی اطرافیانتان توجه نمایید. اطمینان حاصل كنید كه برای خود ارزش قائلید و صفات خوب و ویژگی های برتر خود را تحسین می كنید.

5-  یاد بگیرید كه گذشت داشته باشید و دیگران وعقاید آنها را تحمل كنید.

تحمل نكردن دیگران و عقاید آنها منجر به یأس ، ناكامی وعصبانیت می شود. تلاش برای فهمیدن این كه واقعاً مردم چگونه فكر می كنند و چه احساسی دارند می تواند باعث شود كه شما آنها را بیشتر بپذیرید. خودتان را نیز باور داشته باشید و از خطای خود چشم پوشی كنید.

6-  از رقابت ها و چشم و هم چشمی های بیجا و غیر ضروری پرهیز كنید.

موقعیت هایی در زندگی وجود دارد كه جنبه ی رقابتی دارد و ما نمی توانیم از آنها اجتناب كنیم . درگیر شدن افراطی ، می تواند ایجاد تنش و اضطراب شدید كند و ما را تبدیل به فردی پرخاشگر كند.

7-  به طور مرتب ورزش كنید.

اگر به جای ورزش و نرمش هایی كه انجام آنها برایتان سخت و طاقت فرساست ، ورزشی را انتخاب كنید كه واقعاً  از آن لذت می برید ، احتمالاً بیشتر به آن خواهید پرداخت و وقت بیشتری را به آن اختصاص خواهید داد.

8-  یاد بگیرید كه روش شما برای استراحت و آرامش ، منظم و عاری از داروهای آرام بخش و مسكن باشد.

مدیتیشنMeditation( مراقبه و تفكر ) ، یوگا یا هر نوع از فنون مربوط به آرامش ذهن را می توان از معلمان و مربیان مختلف و روان پزشكانی كه به صورت رسمی تأیید شده اند و مجوز دارند، فرا گرفت.

9-  مشكلات و مسائل خود را  در درون خود نگه ندارید .

یك دوست ، عضوی از هیأت علمی دانشگاه ، یك مشاور یا یك روان پزشك پیدا كنید تا بتوانید آزادانه و به راحتی با او صحبت كنید. بیان احساسات و تنش های درونی خود به یك شخص درد آشنا و دلسوز می تواند به صورت فوق العاده ای مفید باشد.

10-    تفكر خود را عوض كنید .

این كه از نظر احساسی و هیجانی چگونه حس می كنیم ، بستگی به دیدگاه و فلسفه ما درباره  زندگی دارد . دگرگونی و تغییرعقاید ، یك فرایند مشكل وپرزحمت است . دانش و آگاهی عملی در دنیای پیشرفته برای راهنمایی ما در حیاتمان كمتر وجود دارد . هیچ كس تمام جواب ها را  ندارد، اما بعضی جواب ها در دسترس اند.

 

 

         

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:30  توسط  خانم علمی  | 

حرفه و فن، درس زيباي زندگي

حرفه و فن درس علم و پیشه هاست      درس کار و کوشش و اندیشه هاست

درس فکـــــر و نقشه و فنـّــــــاوری       سیســــــتم ِ پوینده ی خودبــــــاوری

درس صنعت هـــــــای پیشه آفرین        درس کشت و کــــار و احیــای زمین

دست ورزی در حـــــریم باغ و گل         ســـــاختمــــان و جـــــاده و انواع پل

چـــوب و میــــــــخ و رنده و خـلّاقیت        آلیــــــــاژ سخت عــــــــلم و تـربیت

درس تحقیق و فضـــــــــای توسعه         مشـــق ســازش با گروه و جـــامعه

داروی کـــــــــاهنده و غیرمجـــــاز         رســـــــــــــم فنّیِ مدار ِنول و فـــاز

پخت انواع خــــــوراک و اغــــذیه         درک شیـــــــــــرین عـــــلوم تعذیه

زنگ شــــــــــاد بحث داغ غلــغله         درس طــــــرد حد و مرز و فاصــــله

تخم و کــــــرم و پیله و پـــروانه ها       ســـــــرعت پردازش و رایــــــانه ها

خـــــــازن و آرمیچر و برق و رِتور        باتری و دینــــام و بنـــــــزین و موتور

درس زیبـــــــــای امید و زندگـی          داستـــــــان همّت و ســـازندگی

حیطــــــه دانستن وعشق وعمـــل         آفــــرین بر این همه شهد و عسل

من چه گویم تجربه در تجربه ست         کـــوله بار فن و درس خاطــــره ست

حرفه و فن درس علم و پیشه هاست          درس محبــــوب تمــام بچه هاست

نویسنده: herfeh3 , نظرات+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:8  توسط  خانم علمی  | 

حرفه و فن، درس زيباي زندگي

حرفه و فن درس علم و پیشه هاست      درس کار و کوشش و اندیشه هاست

درس فکـــــر و نقشه و فنـّــــــاوری       سیســــــتم ِ پوینده ی خودبــــــاوری

درس صنعت هـــــــای پیشه آفرین        درس کشت و کــــار و احیــای زمین

دست ورزی در حـــــریم باغ و گل         ســـــاختمــــان و جـــــاده و انواع پل

چـــوب و میــــــــخ و رنده و خـلّاقیت        آلیــــــــاژ سخت عــــــــلم و تـربیت

درس تحقیق و فضـــــــــای توسعه         مشـــق ســازش با گروه و جـــامعه

داروی کـــــــــاهنده و غیرمجـــــاز         رســـــــــــــم فنّیِ مدار ِنول و فـــاز

پخت انواع خــــــوراک و اغــــذیه         درک شیـــــــــــرین عـــــلوم تعذیه

زنگ شــــــــــاد بحث داغ غلــغله         درس طــــــرد حد و مرز و فاصــــله

تخم و کــــــرم و پیله و پـــروانه ها       ســـــــرعت پردازش و رایــــــانه ها

خـــــــازن و آرمیچر و برق و رِتور        باتری و دینــــام و بنـــــــزین و موتور

درس زیبـــــــــای امید و زندگـی          داستـــــــان همّت و ســـازندگی

حیطــــــه دانستن وعشق وعمـــل         آفــــرین بر این همه شهد و عسل

من چه گویم تجربه در تجربه ست         کـــوله بار فن و درس خاطــــره ست

حرفه و فن درس علم و پیشه هاست          درس محبــــوب تمــام بچه هاست
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:8  توسط  خانم علمی  | 


مدرسه راهنمایی...................

نام و نام خانوادگی:...................                                 تاریخ آزمون:....../...../....

نام کلاس:.............                                                   مدت آزمون:.......دقیقه

نام درس: آموزش حرفه و فن سال اول                            نمره:.............

 

الف- پاسخ صحیح را مشخص نمایید:  (75/0)

1- هر چه تعداد اجزای یک سیستم بیشتر باشد، سیستم........ است:

الف- ناقص تر             ب- پیچیده تر             ج- کامل تر              د- ساده تر

2-  وسیله « حفاظت از مدار الکتریکی در برابر عبور جریان غیر مجاز» چه نام دارد؟

الف- فیوز                  ب- لامپ                  ج- کلید                   د- پریز

3- کدام ابزار روکش سیم را بهتر جدا می کند؟

الف - انبر دست          ب- دم باریک             ج- سیم چین           د- سیم لخت کن

 

ب- در جاهای خالی کلمه مناسب بنویسید:  (1)

4- به مجموعه هایی که اجزای آن ها هماهنگ با یکدیگر کار می کنند.......... می گویند.

5- دینام دوچرخه نیروی........... دوچرخه را به انرژی............ تبدیل می کند.

6- سوخت کوره بلند در کارخانه ذوب آهن............ نام دارد.

 

ج- پاسخ کوتاه بدهید:  (75/0)

7- نام دیگر تخته خرده چوب چیست؟                            (.....................)

8- یکی از آلیاژهای فلز مس را نام ببرید.                      (.....................)

9- کدام فلز دارای نقطه ذوب 660 درجه سانتیگراد است؟  (....................)

 

د- جملات صحیح را با (ص) و جملات غلط را با (غ) مشخص کنید:  (75/0)

10- در ساخت یک صندلی، آزمایش و اصلاح نمونه اولیه « فرایند» نام دارد. (       )

11- ژنراتور از وسایل انتقال و توزیع برق است. (       )

12- فیبر از ذرات چوب مخلوط با آب، با استفاده از فشار و حرارت ساخته می شود.(        )

 

ه- به سوالات پاسخ تشریحی بدهید:

13- فناوری را تعریف کنید. (5/0)

 

14- برای هر یک از سیستم های زیر مثال بزنید: (5/0)

الف- هشدار دهنده (.................)      ب- گرما زا (...................)

 

15- دو بخش اصلی یک اتم را نام ببرید. (5/0)

 

16- دو مورد از نکات ایمنی به هنگام کار با برق و وسایل برقی را بنویسید. (5/0)

 

 

17- شمای فنی وسایل زیر را رسم کنید: (5/0)

الف- کلید یک پل (              )             ب- جعبه تقسیم (                 )

 

18- بهداشت را تعریف کنید. (5/0)

 

 

19- دو روش ساده برای نابودی حشرات و جوندگان موذی بنویسید. (5/0)

 

 

20- دو مورد از عوامل آلوده کننده محیط زیست را نام ببرید. (5/0)

 

 

21- اصطلاحات زیر را در صنایع چوب تعریف کنید: (75/0)

الف- الوار:

ب- روکش چوبی:

 

  

 « موفق و پیروز باشید»

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 16:57  توسط  خانم علمی  | 

مطالعه موفق با تمرکزوایجادعلاقه

مهمترین شرط در تمرکز حواس علاقه است. به یقین می توان گفت که علاقه مهمترین شرط در ایجاد تمرکز حواس است. هر چه علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد، تمرکز فکر شما بر آن بیشتر می شود. متخصصان حافظه و یادگیری، وقتی که شخصی می گوید: “من اصلاً حافظه ندارم”، به او می گویند: “نشانی منزلت را بلدی؟” و چون شخص پاسخ مثبت می دهد، می گویند پس تو حافظه داری. اگر حافظه نداشتی، نباید هیچ نمود و تظاهری را از حافظه نشان می دادی.

شخص اصرار می کند: “من حافظه ندارم.”  یا “حافظه ام خیلی بد است.” چون درس تاریخی را که دیشب خوانده بودم اصلاً به خاطر نمی آورم. به زندگی همین شخص وارد می شویم. متوجه می شویم که به فوتبال علاقه زیادی دارد. از او سؤالی در این زمینه می کنیم، سؤالاتی خیلی جزئی و حاشیه ای. ملاحظه می کنیم که او حتی شماره پیراهن بازیکنان، باشگاه آنها و نتایج دقیق مسابقات قبلی آنها را به خاطر دارد. چه حافظه توانایی!

وقتی شما به موضوعی علاقه داشته باشید، خود به خود بر آن متمرکز می شوید. بیشتر دقت می کنید و به راحتی به حافظه می سپارید و بعداً هم خیلی راحت به خاطر می آورید. اساساً تمرکز حواس و حافظه لازم و ملزوم یکدیگرند:

علاقه بیشتر>> تمرکز بیشتر >> مرور ذهنی بیشتر >> به خاطر سپاری بهتر >> یاد آوری سریعتر

حلقه اول این زنجیر، علاقه است. تا علاقه نباشد، تمرکز نیست و تا تمرکز نباشد، حافظه نیست و تا حافظه نباشد، یادگیری و موفقیت تحصیلی نیست. پس می بینید که اساس تمام موفقیتهای تحصیلی و همین طور شغلی و موفقیتهای دیگر علاقه است. علاقه، علاقه، علاقه = موفقیت، موفقیت، موفقیت. آنجا که شما علاقه دارید، قطعاً موفقیت و پیشرفت دارید. همین شما که از عدم تمرکز حواس خود گله دارید، وقتی غرق دیدن یک فیلم مهیج یا تماشای مسابقه ورزشی مورد علاقه خود یا بازی شطرنج یا خواندن یک رمان جالب یا حل جدول و یا مطالعه یک درس مورد علاقه خود هستید، نسبت به سر و صدا، حضور دیگران یا عوامل حواس پرتی دیگری که در محیط اطرافتان هست، هیچ واکنشی نشان نمی دهید یعنی: تمرکزی عالی دارید.

وقتی شما به موضوعی علاقه دارید، دوست دارید درباره آن بیشتر بدانید و میل به فراگیری بیشتر باعث می شود که تمرکز بهتری داشته باشید. از طرفی هرچه بیشتر فرابگیرید و بیشتر بدانید، علاقه شما به مطلب هم بیشتر می شود و باز علاقه بیشتر، میل فراگیری بیشتر و . . .

اما ما باید درسهای زیادی را مطالعه کنیم و در این مطالعه تمرکز حواس داشته باشیم تا بتوانیم یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم و به موفقیت تحصیلی دست یابیم. طبیعتاً خیلی از این درسها مورد علاقه ما نیستند. با آنها چه کار کنیم؟ مسلماً نمی توانیم مطالعه این درسها را کنار بگذاریم و فقط درسهای مورد علاقه را بخوانیم. تنها راه حل این است: باید به طریقی خودمان را به آن درسها علاقمند کنیم.

چگونه درس بخوانیم؟ این سؤالی است که اکنون مسلماً در ذهن شما ایجاد شده است. شما که مجبورید درسهایی را بخوانید که هیچ علاقه ای به آنها ندارید و واقعاً نمی دانید که با این بی علاقگی و در نتیجه عدم تمرکز و در نتیجه عدم یادگیری در آن درس چه کنید. یکی به مثلثات علاقه ندارد، یکی به شیمی، یکی به فلسفه، یکی به زمین شناسی، یکی به تاریخ و . . .

به هرحال هر کس ممکن است از یک یا چند درس اصلاً خوشش نیاید اما در عین حال که این بی علاقگی را حس می کند، ضرورت ایجاد علاقه را هم احساس می نماید. ما هم اکنون زمینه های بسیار مؤثری را برای ایجاد علاقه به شما معرفی می کنیم.

اطلاعات اولیه

شاید مهمترین راه ایجاد علاقه، کسب اطلاعات اولیه درباره موضوع مورد نظر باشد. هرچه اطلاعات اولیه شما و دانسته های ابتدایی شما در زمینه موضوع بیشتر باشد، خود به خود کشش بیشتری برای فراگیری آن خواهید داشت و در نتیجه تمرکز بهتری در آن به دست خواهید آورد. این همان ارتباط علاقه و میل به فراگیری است. هرچه می توانید اطلاعات اولیه، سطحی و ابتدایی خود را افزایش دهید، چه این اطلاعات در راستای موضوع باشند چه نباشند. مثلاً قبل از این که فرمولهای پیچیده اصطکاک را در فیزیک مطالعه کنید، به کسب اطلاعات اولیه و ابتدایی در مورد اصطکاک بپردازید. اگرچه این مطالب پیش پا افتاده، سطحی و بی ارتباط با آن فرمولهای پیچیده به نظر می رسند، شوق و شور و میل به فراگیری و در نتیجه تمرکز حواس شما را افزایش خواهند داد.

اهمیت مطالعه قبل از ورود به کلاس

شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که چرا دبیران و استادان شما این قدر به شما تأکید می کنند که قبل از ورود به کلاس جلسه بعد، مطالعه سطحی و اجمالی و سریعی بر آنچه که قرار است تدریس شود داشته باشید. علت این تأکید عمدتاً به خاطر همین تأثیر اطلاعات اولیه است. با دانستن اطلاعات اولیه شوق یادگیری و جذبتان فراوانتر می گردد و به یقین درک بهتری از صحبتهای مدرس خواهید داشت و ما در جای خود شیوه مطالعه قبل از ورود به کلاس را توضیح خواهیم داد.

اطلاعات اولیه چگونه باشند؟

برای کسب اطلاعات اولیه باید دقت کنید که این اطلاعات، ویژگیهای لازم را داشته باشند. هر مطلبی نمی تواند اطلاعات اولیه تلقی شود. باید به خاطر داشته باشیم که اطلاعات اولیه قرار است در ما شوق و رغبت ایجاد کند و ما را به فراگیری بیشتر وا دارد. بنابراین:

اول- اطلاعات اولیه باید ساده باشند: اگر شما در ابتدا مطالب دشوار و سخت را جستجو کنید و به آنها توجه نشان دهید، به جای علاقمند شدن به آنها از آنها بیزار می شوید. اطلاعات اولیه باید ساده ترین مطالب باشند.

دوم- اطلاعات اولیه باید کم حجم باشند: با وجود آن که اطلاعات اولیه فراوانی در اختیار شماست که همگی ساده اند، توصیه می کنیم همه این اطلاعات را یکجا نگیرید. یکی از این اصول مهم یادگیری و قوانین پایه ای حافظه این است: یادگیری تدریجی است. اگر شما ۹ ساعت مطالعه مستمر جغرافی را در یک روز، به یک ساعت مطالعه در ۹ روز تبدیل کنید و یا ۱۸ ساعت مطالعه پشت سر هم در یک روز را به ۶ ساعت مطالعه در ۳ روز تقسیم کنید، بازده فوق العاده بیشتری خواهیم داشت.

یادگیری یکباره مطالب، شما را زود خسته و بی علاقه می کند. درست مثل آنکه بخواهید در یک روز از صبح تا شب نیمی از کتاب را یاد بگیرید. اصل یادگیری تدریجی هم بر ایجاد علاقه استوار است. اطلاعات فراوان و یکباره به راحتی شما را از آن درس بیزار می کند.

سوم- اطلاعات اولیه باید به شکل خوبی ارائه شوند: انتقال اطلاعات اولیه به شکلی خوب و دوست داشتنی، شوق شما را برای فراگیری بیشتر افزایش می دهد. معلمی را به خاطر بیاورید که مطالب را به زبانی خوشایند به شما انتقال می دهد و در همان روز اول آن چنان تأثیری بر شما می گذارد که شیفته آن درس می شوید.

وقتی که مشغول درس خواندن هستید، مانند همان معلم مطالب را به شکلی زیبا برای خود بیان کنید و در خود علاقه ایجاد کنید، به خصوص در درسهایی که معلم شما مطلب را خشک و جدی و نه چندان خوب ارائه می دهد، حتماً از این روش استفاده کنید.

چهارم – به کاربردهای علمی مطالب علمی فکر کنید: کاربرد مطالب را در زندگی خود جستجو کنید. قبل از آنکه به سراغ مفاهیم پیچیده اصطکاک بروید به این فکر کنید که زمستانها در هوای سرد، دستان خود را به هم می مالید تا گرم شوند.

قبل از این که مثلثات بخوانید به این فکر کنید که تمام حرکات کشتیها روی اقیانوسها براساس نسبتهای مثلثاتی انجام می گیرد.

قبل از این که شیمی بخوانید و واکنشهای گرمازا و گرماگیر را بفهمید به این فکر کنید که اخیراً چیزی به نام بخاری جیبی اختراع شده است که در زمستان دستهای شما را گرم می کند.

قبل از این که گرانیگاه و مرکز ثقل چیزی را بیاموزید به این فکر کنید که چرا برج معروف پیزا در ایتالیا با همه کج بودنش فرو نمی ریزد.

بعضی از مطالب هم کاربردهای رفتاری دارند. می توانیم قبل از خواندن این مطالب به این کاربردهایشان فکر کنیم. مثلاً قبل از این که بخوانیم هفته دوم تا ششم زندگی جنینی مقارن با رشد سریع و اختصاصی شدن اندامها و دستگاههای مختلف بدن است، به این فکر کنیم که سلامت یا عدم سلامت جسمی و روانی مادر و پدر چه تأثیری بر جنین دارد و رفتارهای مناسب والدین و اطرافیان آنها چگونه می تواند باشد.

قبل از این که قانون عمل و عکس العمل نیوتن را بخوانیم به این فکر کنیم که تمام اعمال ما به خود ما باز می گردد و به قول شاعر: “هر چه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی”.

قبل از این که قاعده “هوند” را در شیمی بخوانیم که “تا زمانی که هر یک از اربیتالهای هم انرژی، یک الکترون نگرفته باشد، هیچ یک از آنها پر نمی شود.” به این فکر کنیم که ما هم باید در همه زمینه های زندگی به موازات هم پیشرفت کنیم. رشد یک جانبه، قانون طبیعت نیست و به همین خاطر محکوم به شکست است. اگر در زمینه مالی داریم پیشرفت می کنیم در زمینه معنوی هم باید با همان سرعت به پیش رویم. اگر دزمینه علمی موفقیت کسب می کنیم، باید در عمل هم به همان اندازه موفق شویم. اگر در زندگی اجتماعی به مراتب عالی می رسیم باید در زندگی خصوصی هم خود را به همین مراتب عالی برسانیم. خلاصه آن که اجازه ندهیم که در یک زمینه از سایر زمینه ها عقب بیفتیم. درست مانند اتمهای عناصر که قاعده هوند را اجرا می کنند و قبل از این که . . .

اگر کمی دقیق شوید، اگر ذهن خود را به کار بیندازید به کاربرد تمامی علوم را در لحظه لحظه زندگی خود حس می کنید و هر چه بیشتر آمیختگی دانش را با زندگی روزمره درک می کنید علاقمند تر و مشتاقتر می شوید. در واقع دانش بشری از دقت کردن به زندگی ساده و طبیعی پدیدار شده است.

اطلاعات اولیه مهمترین قانون علاقمندی است. نقش اطلاعات اولیه بسیار مهم است. وقتی که شما به تماشای مسابقه فوتبال مشغولید، همین که اطلاعات مختصری درباره آن داشته باشید، مثلاً بدانید که خطا در محوطه ۱۸ قدم، ضربه پنالتی را برای تیم مقابل به ارمغان می آورد، با تمرکز و علاقه بیشتری آن را دنبال می کنید تا مادربزرگ شما که هیچ اطلاعات اولیه ای از فوتبال ندارد و تصور می کند ۲۲ نفر بیهوده به دنبال توپ از این سو به آن سو می دوند و مسلماً مادربزرگ شما خیلی متعجب می شود وقتی شما را آنچنان غرق تماشا می بیند که از اطراف خود کاملاً بی خبر شده اید.

یا وقتی که شما بدانید حرکت هر کدام از مهره های شطرنج چگونه است و همین اطلاعات مختصر و اولیه را داشته باشید، خیلی مشتاقتر و با دقت و تمرکز بیشتر به بازی شطرنج نگاه می کنید تا کسی که از شطرنج هیچ چیز نمی داند.

امروزه از این روش برای علاقمند کردن افراد به موضوعات خاص استفاده می کنند. مثلاً تصویر یک فوتبالیست مشهور را داخل یک بسته آدامس می گذارند و زیر آن نامش را می نویسند. هیچ وقت سوابق ورزشی او را به صورت اطلاعیه در بسته آدامس نمی نویسند چرا که همین قدر کافی است. به همین سادگی و کم حجمی و به خوشایندی شیرینی آدامس کافی است که شما خود به خود به هر خبری درباره او متمرکز و حساس شوید.

دقت کنید که درسی که الان قرار است بخوانید چه اطلاعات اولیه ای از دروس قبل، از گفته های معلم و یا از صحبت دوستان یا از زندگی خودتان به شما کمک می کند. در جستجوی یافتن این اطلاعات اولیه و آموختن درس، با کمک آنها باشید. این همان چیزی است که می گویند در هر درس باید از پایه قوی باشید و دروس را اساسی بخوانید. قبل از فراگیری انتگرال، مفهوم مشتق را دریابید. قبل از آن که حد را بفهمید نمی توانید مشتق را درک کنید و برای فهمیدن حد باید تصاعد هندسی را خوب یاد گرفته باشید که پایه آن هم تصاعد عددی است.

بعضیها وقتی می خواهند درسی را بخوانند یکباره به سراغ فرمولها و حفظ آنها می روند و چون کاری را از وسط شروع کرده اند و اطلاعات زمینه ای و پایه ای ندارند، درست و حسابی یاد نمی گیرند و بی علاقه و کلافه می شوند. درست مثل این که شما بخواهید یک سریال تلویزیونی را از قسمت دهم تماشا کنید. تا کسی به شما توضیحاتی در مورد نُه قسمت گذشته ندهد (و البته ساده و مختصر و کم حجم) شما علاقه چندانی به تماشای قسمت دهم پیدا نمی کنید.

پیش از مطالعه هر درس از این به بعد، دانسته های قبلی خود را مرور کنید. اطلاعات اولیه بگیرید و خود را علاقمند و متمرکز سازید.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 9:35  توسط  خانم علمی  | 

خواص خرمالو

مرتضي صفوي متخصص تغذيه گفت: خرمالو سرشار از پتاسيم و منيزيم است به همين دليل مصرف آن براي فشارخوني‌ها مي‌تواند مفيد باشد.
 

اين متخصص تغذيه در گفتگو با فارس، افزود: خرمالو سرشار از پتاسيم است. در 100 گرم خرمالو 112 ميلي گرم پتاسيم وجود دارد و مصرف خرمالو براي بيماران قلبي عروقي و فشارخوني‌ها مفيد است.وي گفت: اين ميوه خوش رنگ و خوش طعم داراي مواد معدني ضروري براي بدن مانند كلسيم، گوگرد، آهن، فسفر ، منيزيم و پتاسيم است. اين متخصص تغذيه اضافه كرد: اگر خرمالو به خوبي رسيده باشد، براي كودكان نيز ميوه‌اي مفيد محسوب مي‌شود و در رشد و نمو آنها موثر است.

صفوي افزود: خرمالو سرشار از ويتامين A و بتاكاروتن است. خرمالو ميوه پاييزي با طعم گسش حاوي مقادير قابل توجهي پتاسيم و منيزيم است كه به كاهش چربي و فشار خون كمك مي‌كند. براي رفع تب مفيد است. ضد كرم، مقوي، خلط آور و پوست و چوب خرمالو قابض است

 
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 9:23  توسط  خانم علمی  | 


خواص انار
خواص انار


فصل سرما آمده و با خودش ميوه‌هاي جديدي آورده؛ از خرمالو و انواع مركبات گرفته تا انار. انار، ميوه‌ خوش‌خوراکي است كه خيلي از خانواده‌ها آن را به اصطلاح دون مي‌كنند و به همراه نمك و گلپر مي‌خورند.

تصفيه خون

مي‌دانيد كه انار يك تصفيه‌كننده خون بوده و براي كبد بسيار مناسب است. به اين دليل از قديم خوردن اين ميوه براي شفافيت پوست توصيه مي‌شده است.
از امام رضا(ع) نقل مي‌کنند که: «انار بخوريد تا دهان‌تان پاكيزه و خوش‌بو شود.» مطالعات متعدد نشان داده که عادت به خوردن اين ميوه مانع تشكيل پلاك‌هاي دنداني و بروز پوسيدگي دندان مي‌شود.

تقويت قلب

نكته مهمي كه بايد درباره انار بدانيم خاصيت حفاظتي آن در برابر بيماري‌هاي قلبي است. انار احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را با كاهش فشار خون، جلوگيري از اكسيد شدن LDL و تشكيل پلاك در ديواره عروق پايين آورده و ريسك ابتلا به گرفتگي عروق را كم مي‌كند.

رب انار

يكي از فرآورده‌هاي پرمصرف اين ميوه رب انار است؛ فرآورده‌اي كه به بهانه وفور اين ميوه در برخي مناطق مانند يزد و شهرهاي شمالي كشور تهيه مي‌شود. به اين ترتيب كه آب انار را جوشانده و آن را تغليظ مي‌كنند و به عنوان چاشني به خصوص در خورش فسنجان و تهيه زيتون پرورده مورد استفاده قرار مي‌دهند. البته اين رب مي‌تواند ترش و يا شيرين باشد كه با افزودن كمي شكر و يا آب نارنج و يا آب غوره اين مزه‌ها تقويت خواهند شد.

ترکيب انار و گل‌پر

خوردن اين ميوه و آب آن به دليل تركيباتي كه دارد، يبوست‌آور است و خوردن‌اش به همراه هسته مانند يك ملين عمل مي‌كند اما به دليل ايجاد مشكلاتي به هنگام دفع، بهتر است كه يك چهارم آن را با هسته و بقيه‌اش را بدون هسته ميل كنيد. ضمنا از آنجا که اين ميوه نفاخ است، مصرف آن با گياه معطري مانند گل‌پر که طبع گرمي دارد، خاصيت نفاخ بودن را از اين ميوه مي‌گيرد.
خوردن انار يا آب آن به تنهايي سوء‌هاضمه‌آور بوده و سوزش معده به دنبال دارد. به اين دليل خوردن‌اش با گلپر توصيه مي‌شود. يادتان باشد كه خوردن مقدار كمي از انار گلپر زده بعد از غذا به هضم غذا كمك مي‌كند.

ميوه بارداري

خانم‌هاي باردار نيز بهتر است در اين دوران انار ميل كنند زيرا اين ميوه هم علايم ويارشان را كاهش مي‌دهد و هم به رشد جنين كمك مي‌كند.

آش انار

با اين ميوه مي‌توانيد آشي گرم تهيه كنيد به نام آش انار كه يزدي‌ها آن را پخته و بيشتر از همه ميل مي‌كنند. طرز تهيه‌اش به اين ترتيب است كه برنج و لپه را به همراه سبزي آش (جعفري و گشنيز) و كمي سير طبخ كرده و سپس نيم ساعت قبل از برداشتن آش از روي حرارت به آن آب انار يا رب انار مي‌افزايند و به جاي نعناع داغي كه به ساير آش‌ها اضافه مي‌شود، به آن كمي گلپر مي‌زنند.

منبع آنتي‌اكسيدان

اين ميوه سرشار از ويتامين C (يكي از آنتي‌اكسيدان‌هاي قوي) است و به اين ترتيب، خوردن يك عدد از آن يا 100 سي‌سي از آب انار تامين‌كننده 16 درصد از نياز روزانه به اين ويتامين است. ضمنا منبعي از ويتامين B5 و پتاسيم است و تركيبات آنتي‌اكسيداني آن هم از خانواده پلي فنول‌ها، ديگر مواد ارزشمند اين ميوه هستند. مزه گس انار نيز به دليل تانني است كه در پوست‌اش دارد، درست مثل چاي.
منبع: http://salamat.com


+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 9:11  توسط  خانم علمی  | 


خواص انار
خواص انار


فصل سرما آمده و با خودش ميوه‌هاي جديدي آورده؛ از خرمالو و انواع مركبات گرفته تا انار. انار، ميوه‌ خوش‌خوراکي است كه خيلي از خانواده‌ها آن را به اصطلاح دون مي‌كنند و به همراه نمك و گلپر مي‌خورند.

تصفيه خون

مي‌دانيد كه انار يك تصفيه‌كننده خون بوده و براي كبد بسيار مناسب است. به اين دليل از قديم خوردن اين ميوه براي شفافيت پوست توصيه مي‌شده است.
از امام رضا(ع) نقل مي‌کنند که: «انار بخوريد تا دهان‌تان پاكيزه و خوش‌بو شود.» مطالعات متعدد نشان داده که عادت به خوردن اين ميوه مانع تشكيل پلاك‌هاي دنداني و بروز پوسيدگي دندان مي‌شود.

تقويت قلب

نكته مهمي كه بايد درباره انار بدانيم خاصيت حفاظتي آن در برابر بيماري‌هاي قلبي است. انار احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را با كاهش فشار خون، جلوگيري از اكسيد شدن LDL و تشكيل پلاك در ديواره عروق پايين آورده و ريسك ابتلا به گرفتگي عروق را كم مي‌كند.

رب انار

يكي از فرآورده‌هاي پرمصرف اين ميوه رب انار است؛ فرآورده‌اي كه به بهانه وفور اين ميوه در برخي مناطق مانند يزد و شهرهاي شمالي كشور تهيه مي‌شود. به اين ترتيب كه آب انار را جوشانده و آن را تغليظ مي‌كنند و به عنوان چاشني به خصوص در خورش فسنجان و تهيه زيتون پرورده مورد استفاده قرار مي‌دهند. البته اين رب مي‌تواند ترش و يا شيرين باشد كه با افزودن كمي شكر و يا آب نارنج و يا آب غوره اين مزه‌ها تقويت خواهند شد.

ترکيب انار و گل‌پر

خوردن اين ميوه و آب آن به دليل تركيباتي كه دارد، يبوست‌آور است و خوردن‌اش به همراه هسته مانند يك ملين عمل مي‌كند اما به دليل ايجاد مشكلاتي به هنگام دفع، بهتر است كه يك چهارم آن را با هسته و بقيه‌اش را بدون هسته ميل كنيد. ضمنا از آنجا که اين ميوه نفاخ است، مصرف آن با گياه معطري مانند گل‌پر که طبع گرمي دارد، خاصيت نفاخ بودن را از اين ميوه مي‌گيرد.
خوردن انار يا آب آن به تنهايي سوء‌هاضمه‌آور بوده و سوزش معده به دنبال دارد. به اين دليل خوردن‌اش با گلپر توصيه مي‌شود. يادتان باشد كه خوردن مقدار كمي از انار گلپر زده بعد از غذا به هضم غذا كمك مي‌كند.

ميوه بارداري

خانم‌هاي باردار نيز بهتر است در اين دوران انار ميل كنند زيرا اين ميوه هم علايم ويارشان را كاهش مي‌دهد و هم به رشد جنين كمك مي‌كند.

آش انار

با اين ميوه مي‌توانيد آشي گرم تهيه كنيد به نام آش انار كه يزدي‌ها آن را پخته و بيشتر از همه ميل مي‌كنند. طرز تهيه‌اش به اين ترتيب است كه برنج و لپه را به همراه سبزي آش (جعفري و گشنيز) و كمي سير طبخ كرده و سپس نيم ساعت قبل از برداشتن آش از روي حرارت به آن آب انار يا رب انار مي‌افزايند و به جاي نعناع داغي كه به ساير آش‌ها اضافه مي‌شود، به آن كمي گلپر مي‌زنند.

منبع آنتي‌اكسيدان

اين ميوه سرشار از ويتامين C (يكي از آنتي‌اكسيدان‌هاي قوي) است و به اين ترتيب، خوردن يك عدد از آن يا 100 سي‌سي از آب انار تامين‌كننده 16 درصد از نياز روزانه به اين ويتامين است. ضمنا منبعي از ويتامين B5 و پتاسيم است و تركيبات آنتي‌اكسيداني آن هم از خانواده پلي فنول‌ها، ديگر مواد ارزشمند اين ميوه هستند. مزه گس انار نيز به دليل تانني است كه در پوست‌اش دارد، درست مثل چاي.
منبع: http://salamat.com


+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 9:11  توسط  خانم علمی  | 


خواص انار
خواص انار


فصل سرما آمده و با خودش ميوه‌هاي جديدي آورده؛ از خرمالو و انواع مركبات گرفته تا انار. انار، ميوه‌ خوش‌خوراکي است كه خيلي از خانواده‌ها آن را به اصطلاح دون مي‌كنند و به همراه نمك و گلپر مي‌خورند.

تصفيه خون

مي‌دانيد كه انار يك تصفيه‌كننده خون بوده و براي كبد بسيار مناسب است. به اين دليل از قديم خوردن اين ميوه براي شفافيت پوست توصيه مي‌شده است.
از امام رضا(ع) نقل مي‌کنند که: «انار بخوريد تا دهان‌تان پاكيزه و خوش‌بو شود.» مطالعات متعدد نشان داده که عادت به خوردن اين ميوه مانع تشكيل پلاك‌هاي دنداني و بروز پوسيدگي دندان مي‌شود.

تقويت قلب

نكته مهمي كه بايد درباره انار بدانيم خاصيت حفاظتي آن در برابر بيماري‌هاي قلبي است. انار احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را با كاهش فشار خون، جلوگيري از اكسيد شدن LDL و تشكيل پلاك در ديواره عروق پايين آورده و ريسك ابتلا به گرفتگي عروق را كم مي‌كند.

رب انار

يكي از فرآورده‌هاي پرمصرف اين ميوه رب انار است؛ فرآورده‌اي كه به بهانه وفور اين ميوه در برخي مناطق مانند يزد و شهرهاي شمالي كشور تهيه مي‌شود. به اين ترتيب كه آب انار را جوشانده و آن را تغليظ مي‌كنند و به عنوان چاشني به خصوص در خورش فسنجان و تهيه زيتون پرورده مورد استفاده قرار مي‌دهند. البته اين رب مي‌تواند ترش و يا شيرين باشد كه با افزودن كمي شكر و يا آب نارنج و يا آب غوره اين مزه‌ها تقويت خواهند شد.

ترکيب انار و گل‌پر

خوردن اين ميوه و آب آن به دليل تركيباتي كه دارد، يبوست‌آور است و خوردن‌اش به همراه هسته مانند يك ملين عمل مي‌كند اما به دليل ايجاد مشكلاتي به هنگام دفع، بهتر است كه يك چهارم آن را با هسته و بقيه‌اش را بدون هسته ميل كنيد. ضمنا از آنجا که اين ميوه نفاخ است، مصرف آن با گياه معطري مانند گل‌پر که طبع گرمي دارد، خاصيت نفاخ بودن را از اين ميوه مي‌گيرد.
خوردن انار يا آب آن به تنهايي سوء‌هاضمه‌آور بوده و سوزش معده به دنبال دارد. به اين دليل خوردن‌اش با گلپر توصيه مي‌شود. يادتان باشد كه خوردن مقدار كمي از انار گلپر زده بعد از غذا به هضم غذا كمك مي‌كند.

ميوه بارداري

خانم‌هاي باردار نيز بهتر است در اين دوران انار ميل كنند زيرا اين ميوه هم علايم ويارشان را كاهش مي‌دهد و هم به رشد جنين كمك مي‌كند.

آش انار

با اين ميوه مي‌توانيد آشي گرم تهيه كنيد به نام آش انار كه يزدي‌ها آن را پخته و بيشتر از همه ميل مي‌كنند. طرز تهيه‌اش به اين ترتيب است كه برنج و لپه را به همراه سبزي آش (جعفري و گشنيز) و كمي سير طبخ كرده و سپس نيم ساعت قبل از برداشتن آش از روي حرارت به آن آب انار يا رب انار مي‌افزايند و به جاي نعناع داغي كه به ساير آش‌ها اضافه مي‌شود، به آن كمي گلپر مي‌زنند.

منبع آنتي‌اكسيدان

اين ميوه سرشار از ويتامين C (يكي از آنتي‌اكسيدان‌هاي قوي) است و به اين ترتيب، خوردن يك عدد از آن يا 100 سي‌سي از آب انار تامين‌كننده 16 درصد از نياز روزانه به اين ويتامين است. ضمنا منبعي از ويتامين B5 و پتاسيم است و تركيبات آنتي‌اكسيداني آن هم از خانواده پلي فنول‌ها، ديگر مواد ارزشمند اين ميوه هستند. مزه گس انار نيز به دليل تانني است كه در پوست‌اش دارد، درست مثل چاي.
منبع: http://salamat.com


+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 9:11  توسط  خانم علمی  | 


خواص انار
خواص انار


فصل سرما آمده و با خودش ميوه‌هاي جديدي آورده؛ از خرمالو و انواع مركبات گرفته تا انار. انار، ميوه‌ خوش‌خوراکي است كه خيلي از خانواده‌ها آن را به اصطلاح دون مي‌كنند و به همراه نمك و گلپر مي‌خورند.

تصفيه خون

مي‌دانيد كه انار يك تصفيه‌كننده خون بوده و براي كبد بسيار مناسب است. به اين دليل از قديم خوردن اين ميوه براي شفافيت پوست توصيه مي‌شده است.
از امام رضا(ع) نقل مي‌کنند که: «انار بخوريد تا دهان‌تان پاكيزه و خوش‌بو شود.» مطالعات متعدد نشان داده که عادت به خوردن اين ميوه مانع تشكيل پلاك‌هاي دنداني و بروز پوسيدگي دندان مي‌شود.

تقويت قلب

نكته مهمي كه بايد درباره انار بدانيم خاصيت حفاظتي آن در برابر بيماري‌هاي قلبي است. انار احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را با كاهش فشار خون، جلوگيري از اكسيد شدن LDL و تشكيل پلاك در ديواره عروق پايين آورده و ريسك ابتلا به گرفتگي عروق را كم مي‌كند.

رب انار

يكي از فرآورده‌هاي پرمصرف اين ميوه رب انار است؛ فرآورده‌اي كه به بهانه وفور اين ميوه در برخي مناطق مانند يزد و شهرهاي شمالي كشور تهيه مي‌شود. به اين ترتيب كه آب انار را جوشانده و آن را تغليظ مي‌كنند و به عنوان چاشني به خصوص در خورش فسنجان و تهيه زيتون پرورده مورد استفاده قرار مي‌دهند. البته اين رب مي‌تواند ترش و يا شيرين باشد كه با افزودن كمي شكر و يا آب نارنج و يا آب غوره اين مزه‌ها تقويت خواهند شد.

ترکيب انار و گل‌پر

خوردن اين ميوه و آب آن به دليل تركيباتي كه دارد، يبوست‌آور است و خوردن‌اش به همراه هسته مانند يك ملين عمل مي‌كند اما به دليل ايجاد مشكلاتي به هنگام دفع، بهتر است كه يك چهارم آن را با هسته و بقيه‌اش را بدون هسته ميل كنيد. ضمنا از آنجا که اين ميوه نفاخ است، مصرف آن با گياه معطري مانند گل‌پر که طبع گرمي دارد، خاصيت نفاخ بودن را از اين ميوه مي‌گيرد.
خوردن انار يا آب آن به تنهايي سوء‌هاضمه‌آور بوده و سوزش معده به دنبال دارد. به اين دليل خوردن‌اش با گلپر توصيه مي‌شود. يادتان باشد كه خوردن مقدار كمي از انار گلپر زده بعد از غذا به هضم غذا كمك مي‌كند.

ميوه بارداري

خانم‌هاي باردار نيز بهتر است در اين دوران انار ميل كنند زيرا اين ميوه هم علايم ويارشان را كاهش مي‌دهد و هم به رشد جنين كمك مي‌كند.

آش انار

با اين ميوه مي‌توانيد آشي گرم تهيه كنيد به نام آش انار كه يزدي‌ها آن را پخته و بيشتر از همه ميل مي‌كنند. طرز تهيه‌اش به اين ترتيب است كه برنج و لپه را به همراه سبزي آش (جعفري و گشنيز) و كمي سير طبخ كرده و سپس نيم ساعت قبل از برداشتن آش از روي حرارت به آن آب انار يا رب انار مي‌افزايند و به جاي نعناع داغي كه به ساير آش‌ها اضافه مي‌شود، به آن كمي گلپر مي‌زنند.

منبع آنتي‌اكسيدان

اين ميوه سرشار از ويتامين C (يكي از آنتي‌اكسيدان‌هاي قوي) است و به اين ترتيب، خوردن يك عدد از آن يا 100 سي‌سي از آب انار تامين‌كننده 16 درصد از نياز روزانه به اين ويتامين است. ضمنا منبعي از ويتامين B5 و پتاسيم است و تركيبات آنتي‌اكسيداني آن هم از خانواده پلي فنول‌ها، ديگر مواد ارزشمند اين ميوه هستند. مزه گس انار نيز به دليل تانني است كه در پوست‌اش دارد، درست مثل چاي.
منبع: http://salamat.com


+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 9:11  توسط  خانم علمی  | 

آزمون سال سوم راهنمایی (واحد1تا4)

به نام ایزدیکتا

۱-از ویژگی های انسان دومورد رابنویسید.۵/.

 

۲ـدرکدام مرحله انسان یک انگیزه ی قوی احساس می کندکه اورابه حل مشکل تشویق می نماید؟۲۵/.

 

۳ـ هدف ازبررسی  عمیق وارزیابی فرضیه هاچیست؟۵/.

 

۴ـسیستم های پیچیده معمولا"از..................تشکیل شده اند.۲۵/.

 

۵ـدرانتقال قدرت دوچرخه چه قسمت هایی وجوددارد دوموردبنویسید.۵/.

 

۶ـبرای تولید برق دردوچرخه قسمت متحرک دینام (سردینام)در...................به حرکت در می آید.۲۵/.

 

۷-در یک موتورالکتریکی جاروبک وجارونگهدارچه کاری انجام می دهند؟۵/.

 

۸ـدرکدام قسمت موتورالکتریکی باوصل جریان برق میدان مغناطیسی تولیدمی شود؟  ۲۵/.

۹ـمقدارمقاومت رادرمدارهاچگونه نشان می دهندوباچه دستگاهی اندازه گیری میکنند؟ ۵/.

 

۱۰ـ ازکاربردسلف درالکترونیک یک مورد بنویسید.۲۵/.

 

۱۱ـبه جای لامپ بزرگ وگران قیمت قدیمی امروزه ازچه قطعه ی الکترونیکی استفاده می شود؟۲۵/.

 

۱۲ـ اگرمیکروب ازبدن فردبیماربه فردسالم منتقل شودبه این بیماری..................می گویند.۲۵/.

 

۱۳ـ کدام بیماری است که دراثرواکسیناسیون همگانی درجهان نابودشده است؟۲۵/.

 

۱۴ـ مراقبت ازکودک بایدازدوران................شروع شودوتادوران...................و..................ادامه یابد.۷۵/.

 

۱۵ـرشدوتکامل کودک چه موقع بسیارسریع است؟۲۵/.

الف)ازدوران جنینی تاشش ماهگی             ب)ازتولدتاشش ماهگی

ج)ازتولدتادوسالگی                                   د)ازشش ماهگی تادوسالگی

 

۱۶ـچراکودک بیماری که استفراغ می کندباید به پهلوبخوابانیم؟۲۵/.

 

۱۷ـبرای بیماران تنفسی درزمستان هوای اطاق بایدچگونه باشد؟۲۵/.

 

۱۸ـکدام نوع درختان برای کاغذسازی مناسب است وچرا؟۵/.

 

۱۹ـموادخام کارخانه ی کاغذسازی هفت تپه اهوازبیشترچیست؟۲۵/.

 

۲۰ـآیادرتولید(MDF)ازموادشیمیایی استفاده می کنند؟  بلی           خیر

وبرای افزایش مقاومت این نوع فرآورده چه کاری انجام می دهند؟۵/.

 

۲۱-برای تولیداین نوع فرآورده چوبی ابتداذرات چوبی رابه موادشیمیایی آغشته می کنندوآن گاه پودرسیمان ویاگچ روی آن پاشیده می شود.

الف)صفحات عایق صداوحرارت                  ب)کاغذ

ج)روکش مصنوعی                                 د)پانل های چوب سیمان وچوب گچ

 

22_قارچ هاازکدام قسمت چوب ها تغذیه می کنند؟۵/.

 

      نمره:

                              توفیق وموفقیت شماعزیزان رااز ایزدمنان خواستارم.

                                            علمی.دبیرمدرسه معلم.ناحیه۳تبریز.

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 19:21  توسط  خانم علمی  | 

آزمون علمی دوم راهنمایی

                                                    " سئوالات حرفه وفن"

کارگران یک کارخانه خودروسازی جزو..............کارخانه به شمارمی آیند.

الف)ورودی            ب)خروجی              ج)پردازش            د)هیچکدام

چرادرایران حوادث ناشی ازبرق زیاد است؟

الف)عدم استفاده ازوسایل ایمنی                    ب)عدم استفاده ازفیوز

ج)عدم استفاده از سیم اتصال به زمین             د) عدم استفاده از وسایل حفاظتی

جریان مورد نیازدروسایل الکترونیکی چگونه تأمین می شود؟

الف)باتری                 ب)آدابتور             ج)ژنراتور              د)الف وب صحیح است.

قطعه الکترونیکی که امواج راتقویت می کند...............نام دارد.

الف)مقاومت              ب)ترانزیستور           ج)خازن             د)دیود

چه عاملی موجب خالی شدن ذخایرآب نمی شود؟

الف)افزایش جمعیت                         ب)پیشرفت صنعت                                                             ج)توسعه شهرنشینی                     د)آلودگی آب های زیر زمینی 

آنتی بیوتیک ها جزو کدام دسته ازداروها می باشد؟

الف)داروهای کاهنده                        ب)داروهای محرک                                                             ج)داروهای مجاز                             د)داروهای غیرمجاز

کدامیک ازرفتارهای ناسالم پرخطر هستند؟

الف)ورزش نکردن                                ب)خوردن آدامس                                                           ج)رانندگی باسرعت زیاد                        د)خوابیدن زیاد    

+ نوشته شده در  جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت 22:0  توسط  خانم علمی  | 

آزمون علمی دوم راهنمایی

          

                                                " سئوالات حرفه وفن"

کارگران یک کارخانه خودروسازی جزو..............کارخانه به شمارمی آیند.

الف)ورودی               ب)خروجی              ج)پردازش         د)هیچکدام

چرادرایران حوادث ناشی ازبرق زیاد است؟

الف)عدم استفاده ازوسایل ایمنی                           ب)عدم استفاده ازفیوز

ج)عدم استفاده از سیم اتصال به زمین                     د) عدم استفاده از وسایل حفاظتی

جریان مورد نیازدروسایل الکترونیکی چگونه تأمین می شود؟

الف)باتری               ب)آدابتور               ج)ژنراتور          د)الف وب صحیح است.

قطعه الکترونیکی که امواج راتقویت می کند...............نام دارد.

الف)مقاومت          ب)ترانزیستور          ج)خازن                      د)دیود

چه عاملی موجب خالی شدن ذخایرآب نمی شود؟

الف)افزایش جمعیت                                    ب) پیشرفت صنعت                                                  ج)توسعه شهرنشینی                                د)آلودگی آب های زیر زمینی 

آنتی بیوتیک ها جزو کدام دسته ازداروها می باشد؟

الف)داروهای کاهنده        ب)داروهای محرک         ج)داروهای مجاز             د)داروهای غیرمجاز

کدامیک ازرفتارهای ناسالم پرخطر هستند؟

الف)ورزش نکردن                                  ب)خوردن آدامس                                                          ج)رانندگی باسرعت زیاد                         د)خوابیدن زیاد    

 

+ نوشته شده در  جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت 21:48  توسط  خانم علمی  | 

       نمونه سوالات حرفه

 

1.در جاهای خالی کلمات مناسب قرار دهید.

به مجموعه ای از مواد خام،ابزار و نیروی انسانی،............ گفته میشود.

واحد اندازه گیری مقاومت ......... است.

فعالیت بسیاری ازصنایع و کارخانه ها مانند صنعت .............. و............ بدون آب متوقف میشود.

چوب مورد نیاز در صنایع چوب از.............. درخت تهیه میشود.

 

 

2. درست یا نادرست بودن عبارت های زیر را مشخص کنید.

مواد اصلی سازنده IC سیلیکون است. .......

کافـئین نوعی داروی کاهنده است.  .......

 

 

3.در سوالات زیر گزینه صحیح را انتخاب کنید.

کدام یک از عوامل زیر موجب ایجاد قوس الکتریکی میشود؟

الف. اتصال کوتاه                          ب.اتصال سیم فاز به بدنه وسایل برقی

ج.اتصال سیم فاز به زمین                د. سیم اتصال به زمین

از کدام یک از قطعات الکترونیکی برای یک سو سازی جریان استفاده میشود؟

الف.مقاومت        ب.دیود معمولی         ج.ترانزیستور         د.خازن

کدام یک از درختان زیر جزء سوزنی برگان است؟

الف.بلوط           ب.گردو                 ج.تبریزی              د.کاج

 

 

به سوالت زیر جواب کوتاه دهید.

وظیفه کدام قطعه الکترونیکی تقویت کنندگی امواج است؟

انواع خازن را نام ببرید.

آنچه که به عنوان محصول نهایی از سیستم خارج میشود چه نام دارد؟

 

 

سوالات تشریحی:

ویزگی های آب های آشامیدنی را بنویسید.

 

دارو چیست؟

 

مزایای خشک کردن مصنوعی چوب بر نوع طبیعی آنرا بنویسید.2مورد

 

پردازش را توضیح دهید.

 

 

 

 


         

 

 

+ نوشته شده در  جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت 2:3  توسط  خانم علمی  | 

نمونه سوالات سوم راهنمایی

سوالات آزمون علمی درس حرفه وفن پایه سوم
سوالات آزمون علمی درس حرفه وفن پایه سوم
1-کدامیک ازموارد زیراساس کارفن آوران است؟
الف)تولید یک محصول      ب)ارزشیابی                  ج)فرآیند                           د)مصرفی محصول
2-کدامیک ازمواردزیرنادرست است؟
الف)سیستم های پیچیده ازچندسیستم فرعی درست شده است.         ب)سیستم فرعی همان سیستم پیچیده است.
ج)سیستم فرعی ارتباط مناسب باسیستم اصلی دارد.      د)سیستم فرعی بخشی ازوظایف سیستم اصلی راانجام می دهد.
3-کلید تبدیل چند پیچ اتصال دارد؟
الف)4عدد                      ب)3عدد                      ج)6عدد                   د)5عدد
4-درمدارهماهنگی آنتن رادیووتولیدمغناطیسی ازآن استفاده می شود؟
الف)دیود                       ب)سلف                       ج)آنالوگ                  د)مقاومت الکتریکی
5-کدامیک ازبیماریهای زیردر نتیجه واکسیناسیون مناسب درجهان نابود شده است؟
الف)فلج اطفال                ب)آبله                         ج)ایدز                      د)کزاز
6-کودک بعدازچندماهگی به غذایکمکی نیاز دارد؟
الف)6ماهگی                 ب)4ماهگی                   ج)7ماهگی                د)3ماهگی
7-مراقبت از کودک ازچه دورهایی باید آغازشود؟
الف)ازدوسالگی              ب)ازبدوتولد                  ج)هنگام خواب وبازی  د)ازقبل ازازدواج
8-کاغذازدرهم فرورفتن کدامیک ازمواردزیربدست می آید؟
الف)الیاف کتان              ب)الیاف سلولز              ج)الیاف پشمی             د)همه موارد
9-دستگاه انتقال قدرت ازچه قسمتهای اساسی درست شده است؟
الف)ترمز،کلاج،جعبه دنده                                 ب)کلاج،تایرها،دیفرانسیل
 ج)کلاج،جعبه دنده،دیفرانسیل                              د)جعبه دنده،رول فرمان،ترمز
10-برق مورد نیازبرای شارژباطری ازچه وسیله ای فراهم می شود؟
الف)استارت                  ب)دینام                        ج)ترموستات              د)واتر پمپ
11-درماکت سازی چسب های معمولی برای چسباندن کدامیک ازمواد زیر کاربرد ندارد؟
الف)کاغذ،چوب              ب)چوب،گچ                 ج)مقوا،پلاستیک          د)فوم،یونولیت
12-کدامیک ازموادغذایی زیردربدن تولید انرژی می کند؟
الف)قندوچربیها              ب)پروتئین                   ج) ویتامینها                د)مواد معدنی
13-عادت های بد غذایی دردوران نوجوانی سبب ایجاد چه بیماریهایی دربزرگسالی می شود؟
الف)بیماریهای قلبی         ب)فشارخون                 ج)سرطان                  د)هر سه مورد
14-اثرلکه کدامیک ازمواردزیررامی توان با گلیسرین گرم از بین برد؟
الف)لکه خون                ب)لکه قهوه وچای          ج)لکه آدامس              د)لکه لاک ناخن
15-عملیات اصلاح بذروپیوندو...به چه منظوری روی درختان انجام می گیرد؟
الف)برای بدست آوردن درخت مرغوب                  ب)جهت استفاده ازموادمعدنی خاک
ج)برای بدست آوردن محصول بیشتر                      د)موارد الف وج درست است 
+ نوشته شده در  جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت 1:11  توسط  خانم علمی  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ساعت 23:12  توسط  خانم علمی  | 

بسمه تعالی                                                                   نام درس : حرفه وفن

12/03/88      تاریخ آزمون :         نام و نام خانوادگی:               آزمون نوبت دوم  سال تحصیلی  88-87

کلاس اول :                  مدرسه راهنمایی دخترانه معلم                    مدت پاسخگویی : 40 دقیقه

واحد فناوری و سیستم

1- طراحی – تغییر مواد وساخت مربوط به کدام یک از قسمتهای سیستم می باشد؟

الف – ورودی                   ب – پردازش                    ج - خروجی               د - خروجی رایانه

2 – علم موجب پیشرفت ........ می شود.

واحد برق

1 – کدام یک از موارد زیر موجب ایجاد جرقه و آتش سوزی می شود؟

الف – اتصال سیم فاز به زمین                                     ب – اتصال سیم فاز به بدنه

ج - اتصال سیم نول به بدنه                                         د – اتصال کوتاه

2 – دیود معمولی برای یکسوسازی جریان ........... به ........... بیشترین کاربرد را در الکترونیک دارد.

3 – واحد اندازه گیری خازن اهم می باشد.                        ص                  غ

واحد بهداشت

1- مصرف داروها در بدن به کنترل  و .......... و ..........  کمک می کند.

2 – بررسی پیامدهای مثبت و منفی در تصمیم گیری ها به افراد کمک می کند تا .............. رفتار کنند.

واحد چوب

1 – چرا از پهن برگان در کارهای تزیِیناتی و ساخت مبلمان و همچنین تهیه روکشها بیشتر استفاده می شود؟

الف – به علت سخت بودن       ب – به علت تنوع رنگ        ج – به علت نرم بودن          د - هیچکدام

2 – برای ضربه زدن بر انتهای دسته مغاراز چکش آهنی که حلقه ی فلزی در انتهای دسته دارد استفاده

 می کنیم.              ص                         غ

واحد فلز

مهمترین روشهای اتصال دایم را نام ببرید؟       .............. و ...............

واحد ساختمان سازی 

1 – عرض و طول و عمق پی ها به چه عواملی بستگی دارد؟                                                               5/0

2 – در نقشه کشی برای نقشه هایی که با مداد رسم می شود از کاغذشفافی به نام ............ وبرای نقشه هایی

که با جوهر رسم می شود از کاغذ شفاف روغنی به نام ............ استفاده می کنیم.                                       5/0

واحد خوراک وپوشاک

1- غذای انسان از دو منبع ............. و.............. تامین می شود.                                                        5/0

2- غذاهای ناسالم گاهی به آهستگی روی اعضای بدن اثر می گذارد وبه صورت بیماری های خطرنا کی

مثل ............... وسرطان ها ظاهر می شود.                                                                                25/0

3- ریون جزء الیاف طبیعی است.                           ص                      غ                                       25/0

واحد کشاورزی و دامپروری

1- کدامیک از گیاهان زیر جزء گلهای بی تفاوت نسبت به نور می باشد ؟

الف – کاغذی و اطلسی                                           ب- میخک و بنفشه آفریقا یی                              25/0

ج – داودی و کاکتوس                                             د – شب بو و ختمی                                        

2 – انواع قلمه زدن را نام ببرید ؟                                                                                                5/0

75/0 3 – عوامل موثر در پرورش دام را نام ببرید ؟                                                                             

4 – مواد غذایی مورد استفاده در تغذ یه ی دام را نام ببرید؟   ............... و ..................                           5/0

5 – هر عملی که نگهداری غذا را طولانی کند ............ یا ................. غذا می گویند .                             5/0

6 – بعضی از انواع پنیر از مخلوط کردن و پخت چند نوع پنیر حاصل می شود و به آنها پنیر ......... می گویند.   25/0


نمره کتبی  .................                                                            علمی

نمره عملی  ................                                                        جمع نمره   ................

امضاء       مصحح اول  ...............               امضاء مصحح دوم ...............

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ساعت 22:57  توسط  خانم علمی  | 

نمونه ی سوالات پایه ی دوم راهنمایی

نمونه سوالات حرفه وفن

1)آنچه که به عنوان محصولی نهایی از سیستم بدست می آید .................. می گویند.

1.محصول                    2. تولید                         3. فرآیند                            4.خروجی

2)عوامل موثر و رشد و تکامل فناوری کدام سه عوامل است ؟

1.تولید،تحقیقات علمی،کنجکاوی و تفکر انسان

2.نیاز،طراحی،تحقیقات علمی

3.ارزشیابی،نیاز  کنجکاوی وتفکر انسان

4.نیاز،تحقیقات علمی،کنجکاوی و تفکر انسان

3)کدام یک جریان متناوب شهری را به جریان مستقیم یا برق باتری تبدیل میکند؟

1.دیود نوریled            2.خازن                      3.مقاوت                             4.دیود معمولی

4)در کدام قطعه الکترونیکی ذخیره انرژی الکتریکی صورت میگیرد و در صورت نیاز به مدار پس میدهد؟

1.مقاومت                     2.خازن                      3.ترانزیستور                       4.دیود نوری

5)کار مقاومت در مدارهای الکترونیکی کد ام است؟

1.کنترل مقدار ولتاژ و تقویت امواج در مدار

2.ذخیره انرژی و کنترل مقدار ولتاژ

3.کنترل مقدار ولتاژ و جریان الکتریکی

4.تبدیل انرؤی برق به حرارت و تقویت امواج

6)یکی از عوامل خالی شدن ذخایر آب و آلودگی آن کدام است؟

1.استفاده آب از طریق لوله کشی در کارهای باغبانی

2.افزایش بی رویه جمعیت و پیشرفت صنعت

3.استفاده در کشاورزی

4.استفاده در کارهای بهداشتی

7)قطعه الکترونیکی که از عنصر سیلسیم ساخته شده و وظیفه ی اصلی آن عمل تقویت کنندگی امواج است چه نام دارد؟

1.دیود                     2.مقاومت                      3. خازن                         4. ترانزیستور

8)کافئین نوعی داروی .... است ومیزان فعالیت بدن را .... میدهد.

1.محرک-افزایش          2.آرام بخش-افزایش              3.کاهنده-کاهش                4.محرک-کاهش

9)کدام نمودار تولید یک محصول فناوری را به درستی نشان می دهد؟

1.نیاز        دانش و اطلاعات         مواد ابزار       طرح ذهنی          تولید       فرآیند          ارزشیابی

2.نیاز        طرح ذهنی        دانش اطلاعات       مواد و ابزار      فرایند        تولید      ارزشیابی

3.طرح ذهنی       دانش اطلاعات         نیاز       فرآیند        ارزشیابی        مواد ابزار     تولید

4.دانش واطلاعات       طرح ذهنی       نیاز       تولید       ارزشیابی         مواد و ابزار     فرآیند

10)مداری که از انواع قطعات الکترونیکی در یک قطعه تشکیل شده است ، چه نام دارد؟

1.ترانزیستور               2.آی سی                    3. خازن                       4. مقاومت 

11)کدام گزینه نادرست است ؟

1.داروهای محرک،میزان فعالیت بدن را کم میکند و در کار طبیعی اعضا اختلال ایجاد می کند.

2.فایده ی دارو های مجاز،یش تر از زیان آن هاست.

3.رفتارهای ناسالمی مانند رانندگی با سرعت و دوستی  با افراد نایاب در گروه رفتارهای پر خطر قرار دارند.

4. افزایش جمعیت،موجب کاهش،ذخایر و آلودگی خاک می شود.

12)کدام یک از دستگاههای زیر،جزء خروجی سیستم هستند؟

1. صفحه کلید                                                2. نرم افزار

3.موس                                                        3.چاپگر

13)کار کدام یک از وسایل زیر ذخیره کردن انرژی است؟

1.ترانزیستور           2. آی سی                        3. خازن                            4. دیود

14)دانشمندان چگونه موفق به کشف یا اختراع شده اند ؟

1.استفاده از تحقیقات علمی                                 2. استفاده از محصولات فناوری

3.استفاده از نتایج تحقیقات علمی                          4. استفاده از قدرت تفکر

15)کدام یک از گزینه های زیر،مربوط بهه وسایل حفاظتی است و در کشور ما کم  تر به آن توجه میشود؟

1.سیم اتصال به زمین                         2. فیوز          3. سیم فاز و نول            4. فیوزو فازمتر

16)کار مبدل ها (آداپتورها)شبیه کدام قطعه ی الکترونیکی است؟

1.ترانزیستور                           2. مقاومت                 3. مدار مجتمع یا ic          4.دیود معمولی

 

17)برای ساخت ساختمان در یک محل ،ابتدا باید .... را مشخص کرد.

1. نقشه ی ساختمان                                             2.موقعیت زمین

3.ستون های ساختمان                                          4.زمان لازم برای ساخت

18)جنگل های ایران عمدتاً دارای درختان ........... و تنوع رنگ در چوب های ........ بیشتر از...... است.

1.سوزنی برگ اند-سوزنی برگان-پهن برگ                    2.سوزنی برگ اند-پهن  برگ- سوزنی برگان

3.پهن برگ اند-سوزنی برگان-پهن  برگ                        4. پهن برگ اند-پهن برگ- سوزنی برگان

19)کدام یک از ویژگی های آب آشامیدنی نیست؟

1.صاف و زلال                     2. بدون رنگ                3.خوش مزه                4.بدون بو

20)کنترل مقدار جریان الکتریکی در مدارهای الکترونیکی به عهده ی کدام قطعه است؟

1.خازن ها                           2.مقاومتها                      3. دیود                       4. ترانزیستور  

21)کدام مورد،از اهداف معمول استفاده از "دارو" نیست؟   

1.پیش گیری از بیماری                                               2.درمان بیماری

3. پیدایش بیماری                                                       4. قابل پرداخت بودن

22)کدام یک از گیاهان زیر با روش قلمه ی برگ تکثیر می شود؟

1.سانسوریا                        2.دیفین باخیا                     3.فیلود ندرون                 4. شمعدانی

23)کدام دسته از الیاف زیر،الیاف طبیعی محسوب می شود؟

1.پنبه ی نسوز،مو،پشم،ریون                                            2.طلا،ابریشم،پنبه ی نسوز،ریون

3.نایلون،پنبه،کتان،ابریشم                                                 4.طلا،نقره،پنبه ی نسوز،مو

24)کدام یک از اجزای اصلی ساختمان نیست؟

1.پی                             2.ستون                               3.تراس                      4. راه پله

25)کار اصلی ....... در مدارهای الکترونیکی،کنترل مقدار ولتاژ و جریان است.

1.ترانزیستور                    2.مقاومت                            3.دیود                      4.خازن

26)چوب کدام یک از درختان نامبرده،جزء چوب های نرم محسوب نمیشود ؟

1.انجلی                           2.سپیدار                            3.توسکا                      4.نمدار

27)کدام عامل موجب پیشرفت فناوری می شود؟

1.ابزار پیشرفته                 2.نیروی انسانی                  3.علم                          4.توانایی های فردی

28)با اختراع کدام قطعه ،تحول اساسی در علم الکترونیک بوجود آمد؟

1.دیود                             2.خازن                           3.آی-سی                     4.ترانزیستور

29)تنوع رنگ در چوب های  ...... بیشتر از ......... است و در ساختن وسایل تزئیناتی بیشتر از چوب های .... استفاده میشود.

1.سوزنی برگ-پهن برگ-پهن برگ                                2.سوزنی برگ-پهن برگ-سوزنی برگ

3.پهن برگ-سوزنی برگ-سوزنی برگ                            4.پهن برگ-سوزنی برگ-پهن برگ

30)کار کدام یک از وسایل زیر،ذخیره کردن انرژِی است؟

1.تزانزیستور                        2. آی سی                        3.خازن              4.دیود

31)چوب کدام یک از درختان زیر جزء چوب های سخت بشمار میرود؟

1.سپیدار                   2.چنار                    3.توسکا                              4.نمدار

32)کدام گزینه نادرست است؟

1.داروهای محرک،میزان فعالیت بدن را کم میکند و در کار طبیعی اعضا اختلال ایجاد میکند.

2.فایده ی دارو های مجاز،بیشتر از زیان آنهاست.

3.رفتارهای ناسالمی مانند رانندگی با سرعت و دوستی با افراد ناباب در گروه رفتارهای پر خطر قرار دارند.

4.افزایش جمعیت ،موجب کاهش ذخایر و آلودگی خاک میشود.

33)وظیفه ی اصلی مقاومت ها در مدارهای الکتریکی کدام است؟

1.تقویت امواج                                                      2.ذخیره ی انرژی الکتریکی

3.کنترل مقدار جریان الکتریکی                                 4.کنترل ولتاژ جریان

34)وقتی باتری در مدار قرار میگیرد ........ از طریق ......... به ............ میروند.

1.الکترون های قطب منفی-ترانزیستور-قطب مثبت          2.الکترون های قطب منفی-مقاومت-قطب مثبت

3.الکترون های قطب مثبت-خازن-قطب منفی                4.الکترون های قطب مثبت-دیود-قطب منفی

35)کدام گزینه درست است؟

1.با اختراع آی-سی ها در علم الکترونیک تحول اساسی حاصل شد.

2.سیلسیم و ژرمانیوم از عناصر نیمه رسانا هستند که در لایه ی آخر آنها دو الکترون آزاد وجود دارد.

3.دیود شبیه کلید دو پلی عمل میکند که جریان الکترونیکی را دو طرف عبور میدهد.

4.تغییر جهت جریان الکتریکی روی کار مقاومت ها تاثیری ندارد.

36)کدام مورد از اهذاف معمول استفاده از دارو نیست؟

1.پیشگیری از بیماری                        2.کنترل بیماری                 3.عدم انتقال بیماری               4.درمان بیماری

37)در مورد بیماری "رفتارهای ناسالم کم خطر" کدام گزینه درست است؟

1.این بیماری به یک اندازه به سلامت فرد و جامعه صدمه میزند.

2.این بیماری غیر قابل کنترل است.

3.اغلب این بیماری زود آشکار میشود.

4.خواب کمتر از هفت ساعت در شبانه روز از این نوع بیماری محسوب میشود.

38)کدام گزینه معرف قسمت پردازش در یک سیستم  است؟

1.آنچه که به عنوان محصول نهایی از سیستم بدست می آید.

2.به کلیه کارهایی که برای تبدیل ورودی به یک محصول انجام میگیرد.

3.به مجموعه ای از مواد خام و ابزار که برای تولید یک محصول وارد سیستم میشود.

4.به کلیه اطلاعاتی که وارد سیستم میشود.

39)سیم اتصال به زمین چه فایده ای دارد؟

1.موجب ایجاد قوس الکتریکی میشود.                              2.موجب برقدار شدن بدنه وسیله برقی میشود.

3.با عبور جریان از سیم زمین ،فیوز مربوطه قطع میشود.        4. موجب ایجاد اتصال کوتاه میشود.

40)عرض،طول و عمق پی ها به ........... بستگی دارد.

1.اجزای اصلی ساختمان                 2.جنس زمین                  3.ابعاد پی          4.وزن کل ساختمان

41)دارویی که میزان فعالیت بدن را زیاد کرده در کار طبیعی اعضاء اختلال ایجاد میکند و مصرف آن قبل از خواب بی خوابی ایجاد مینماید چه نام دارد؟

1.داروهای محرک                     2.داروهای کاهنده                3.داروهای مجاز                 4.داروهای غیر مجاز

42)جنس آلیاژ سیم لحیم از چیست؟

1.مس و آلومینیم                   2.مس و آهن                           3.قلع و سرب                      4.مس و قلع

43)آخرین مرحله تولید یک محصول فناوری چیست؟

1.طراحی                      2.ارزشیابی                                 3.فرایند                           4.تولید

44)استفاده از بعضی داروهای محرک قوی ممکن است چه علائمی داشته باشد.

1.افزایش ضربان قلب                        2.افزایش فشار خون وتنفس      3. وابستگی و مرگ       4.همه موارد

45)کدام دسته از درختان زیر جزء پهن برگان هستند.

1.بلوط-گردو-کاج ایرانی              2.بلوط-گردو-تبریزی

3.بلوط-گردو-نراد                       4.بلوط- کاج ایرانی- نراد

46)کدام یک جز اتصالات جدا شدنی (موقت)است؟

1.پرچ                                  2.لحیم کاری           3.اتصال بوسیله پیچ و مهره           4.جوشکاری  

47)کدام یک از قطعات الکترونیکی زیر میتواند جریان متناوب (برق شهر)را بجریان مستقیم (باطری)تبدیل میکند؟

1.مقاومت                                   2.دیود               3.خازن                                   4. ترانزیستور   

48)کدام یک از ویژگی های آب آشامیدنی نیست؟

1.صاف و زلال                      2.بدون رنگ               3.خوش مزه         4.بدون بو

49)دارو بر کدام اعضای بدن انسان تاثیر مثبت و منفی دارد؟

1.قلب                                 2.مغز                           3.معده                4.همه موارد

50)کار مبدل ها(آداپتورها)شبیه کدام قطعه الکترونیکی است؟

1.ترانزیستور                     2. مقاومت                       3.دیود معمولی                  4.مدار مجتمع یا آی سی

51)برای ساخت ساختمان در یک محل ابتدا باید ............... را مشخص نمود.

1.نقشه ی سااختمان                                               2.ستون های ساختمان             

3.موقعیت زمین                                                    4.زمان لازم برای ساخت

52) نایلون و پنبه نسوز به ترتیب جز کدام یک از الیاف ها هستند؟

1.مصنوعی-گیاهی                                                 2.مصنوعی-معدنی

3.گیاهی - معدنی                                                     4.حیوانی-معدنی

53)کدام یک از درختان اشاره شده دارای برگ های سوزنی شکل  است؟

1.بلوط                            2.افرا                               3.کاج                                        4.گردو

54)اتصال دو قطعه ی فلز به وسیله ی آیاژ قلع و سرب را چه گویند؟

1.جوشکاری           2.اتصال پیچ و مهره ای                               3.پیچ                         4.لحیم کاری

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ساعت 22:49  توسط  خانم علمی  | 

نمونه سوالات حرفه وفن پایه دوم نوبت اول

به نام خالق زیبایی

۱ـازعوامل موثربررشد وتکامل فناوری دوموردرابنویسید.۵/.

 

۲ـاگر یکی ازاجزاءسیستم درست کارنکندچه می شود؟۵/.

 

۳-ورودی یک سیستم تولیدی را تعریف کنید.۷۵/.

 

۴ـدرکدام نوع اتصال قوس الکتریکی ایجاد می شود؟۲۵/.

 

۵ـشمای فنی وسایل الکتریکی زیر را رسم کنید.۵/.

   الف- سرپیچ                                                       ب ـپریز

 

۶ـدرموردکلیددوپل کدام گزینه صحیح است؟۵/.

الف ـدارای یک پیچ مشترک است که سیم فازبه آن وصل می شود.

ب ـبه کلیددوپل سه رشته سیم فازوصل می شود.

ج ـسه رشته سیم وصل می شودکه عبارتنداز:سیم فاز-سیم نول وسیم ارت.

د ـفقط سیم فازونول وصل می شودوسیم ارت برای احتیاط واختیاری است.

 

۷ـ مقدارمقاومت کربنی زیرراباتوجه به رنگ آن محاسبه وبرحسب اهم وکیلو اهم بنویسید.۵/.

 

 

                            زرد                 نارنجی              قرمز             

 ۸ـنام من چیست؟قطعه ی  الکترونیکی هستم که جریان برق متناوب را به مستقیم تبدیل می کنم.۲۵/.

 

۹ـمواد اصلی سازنده ی IC..................و مقاومت ها.......................است.۵/.

 

۱۰ـ عامل اصلی آلودگی محیط زیست چیست؟۲۵/.

 

۱۱ـ بعدازهواوآب مهمترین جزءمحیط زیست چیست؟۲۵/.

 

۱۲ـ ازرفتارهای ناسالم که درگروه پرخطرقراردارند۲موردبنویسید.۵/.

 

۱۳ـ معمولا" داروهابه پیشگیری،..............و.............. بیماری هاکمک می کنند.۵/.

 

۱۴ـداروهای محرک بسیار  قوی چه اثراتی دربدن می گذارند؟۱

 

۱۵-درکوره های چوب خشک کنی کدام عوامل قابل کنترل است دو موردبنویسید.۵/۰

 

۱۶-کدام نوع درختان دارای چوب های نرم هستند؟۲۵/۰

الف)سوزنی برگ                    ب)پهن برگ

۱۷-برای ضربه زدن به انتهای مغار بهتر است از ......................استفاده کرد.۲۵/۰

۱۸-از بین درختان زیرکدام درخت چوب نرم دارد دورش خط بکشید.۲۵/۰

۱-ممرز                       ۲-توسکا                    ۳-چنار                ۴-راش

 

                   نمره کتبی:      

                   نمره عملی:

                   جمع نمره:

           لبخند بهانه ایست برای زنده ماندن لحظه هایت سرشار از این بهانه

                                                        عزیزانم سر بلند باشید.      علمی  

                                                     

 

 

 

 

                                                                                                    

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ساعت 22:33  توسط  خانم علمی  | 

مجتبي

در عصر رقابتي افزايش سود شركت­ها مستلزم ايجاد سيستمي براي جذب ايده­هاي نو در راستاي هدف نهائي بنگاه­هاي اقتصادي است .ديدگاه تک بعدي توليد براي توليد و پژوهش براي پژوهش هرگز پاسخگوي نيازهاي يک سازمان در عصر رقابتي نبوده و نخواهد بود. بررسي­هاي بعمل آمده نشانگر اينست كه از حدود 3000  ايده خام تنها 1 يا 2 ايده كاربردي شده اما همين اين رقم بسيار پائين منشاء حرکت و دوام شرکتهاي معظم بين المللي طي ساليان متمادي بوده است. نگاه بازاري به ايده­ها سبب تشکيل تيمي متشکل از متخصصان مديريت، بازار، فني و سياست گذاري در سازمان خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ساعت 12:17  توسط  خانم علمی  |